Ryszard Florek jest założycielem firmy Fakro, producenta znanych na świecie okien dachowych. Przedsiębiorstwo posiada 17-proc. udział w globalnym rynku. Firma produkuje pół miliona okien dachowych rocznie, z czego 70 proc. trafia na eksport. Okna Fakro są kupowane w Europie, USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii oraz w wielu krajach Azji i Afryki. Firma ma zakłady produkcyjne w Polsce, Rosji, na Ukrainie i w Chinach. Kapituła konkursu nagrodziła Florka m.in. za "zbudowanie od podstaw międzynarodowego przedsiębiorstwa, które odniosło spektakularny sukces na światowych rynkach".

Firma Fakro - która zwyciężyła w kategorii "Produkcja" - będzie reprezentowała Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu "Ernst&Young World Entrepreneur of the Year" w czerwcu 2011 roku w Monte Carlo.

Pozostali laureaci tegorocznego konkursu to: Krzysztof Gradecki (EKO Holding) oraz Piotr Woś i Paweł Woś (Piotr i Paweł) - w kategorii "Usługi", a także Marek Żołędziowski (Change Integrated) - nagroda w kategorii "Nowy Biznes". Nagrody specjalne otrzymali natomiast Lucjana Kuźnicka-Tylenda (TFP) oraz Marcin Zawadzki (Medi-System).

Finalistami tegorocznego konkursu zostali również: Stefan Jurczyk, Piotr Kapcio, Krystian Stypuła (Home.pl), Michał Kaszuba, Jacek Wojciechowicz (Centrum Badań DNA), Filip Kenig (Tilia) oraz Mikołaj Placek (Oknoplast-Kraków).

Zwycięzcy edycji krajowych walczą o tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie. Tytuł "World Entrepreneur of The Year" jest przyznawany przez międzynarodowe jury konkursu podczas dorocznej gali finałowej w Monte Carlo.

W konkursie "Przedsiębiorca Roku" bierze udział rocznie ok. 10 tys. kandydatów na całym świecie. Jest on organizowany od 1986 r. W USA, gdzie zrodziła się idea konkursu, nagrody przyznawane jego zwycięzcom określa się mianem biznesowych Oskarów.

Jury - zarówno w Polsce jak i na całym świecie - ocenia kandydatów na podstawie ich osiągnięć gospodarczych. W Polsce jego przewodniczącym jest Jan Krzysztof Bielecki. Pierwszym laureatem tej nagrody był Krzysztof Pawłowski - twórca Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu. Uczelnia powstała w 1991 roku jako college pomaturalny.