Minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka odczytała list Bronisława Komorowskiego do uczestników piątkowej gali. "Dzisiejsza gala jest kolejną okazją do spotkania się w gronie osób, dla których przedsiębiorczość - oznaczająca połączenie wiedzy, kreatywności, patriotyzmu - jest drogą do spełnienia marzeń o osobistym sukcesie, a zarazem gospodarczym sukcesie Polski. Budując społeczeństwo obywatelskie będziemy nadal zachęcać Polaków do aktywności i przedsiębiorczości" - napisał prezydent.

Komorowski zaznaczył, że "na drodze do nowoczesnej Polski musimy stworzyć przyjazny system prawny i promować innowacyjność". Według prezydenta, jego urząd "wpisuje się swoimi inicjatywami w założenia programowe Polski Przedsiębiorczej". Sukces laureatów - jak podkreślił - należy traktować jako "dowód, że postawienie przed sobą nawet najtrudniejszych wyzwań i podjęcie wysiłku, zmierzającego do ich realizacji, znajduje uznanie i przynosi owoce".

Laureatem nagrody Polski Przedsiębiorczej w kategorii "Start up" została firma Prymus.info. Wyróżnienie to jest przyznawane młodej firmie najlepiej zapowiadającej się pod względem innowacyjności, wzrostu, dochodu i obrotu, a także skali działania oraz potencjału.

Nagroda w kategorii "Polityk Roku" przypadła wiceministrowi gospodarki Rafałowi Baniakowi za szczególny wkład w rozwój przedsiębiorczości w 2010 roku.

Dziennikarzem roku, który m.in. szerzył edukację ekonomiczną i wspierał rozwój biznesu w Polsce została Olga Kozierowska, m.in. autorka programu "Sukces Pisany Szminką" w TVN24 oraz redaktor naczelna miesięcznika "Brief".

"Postanowiliśmy wyróżnić te osoby, aby ich przykład stał się inspiracją do rozwoju nowych pomysłów i inicjatyw wspierających polski biznes"

W kategoriach: "Wydarzenie Roku" i "Najlepsza Inicjatywa Roku" nagrodzono odpowiednio: otwarcie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

"Polska to kraj dynamicznie rozwijającej się przedsiębiorczości. Dzieje się tak nie tylko dzięki młodym, inteligentnym ludziom z pomysłami i inicjatywą, ale również wspierającym ich i ich działalność instytucjom oraz osobom reprezentującym świat mediów i polityki. To dzięki nim Polska staje się miejscem, gdzie warto prowadzić biznes, gdzie otoczenie coraz bardziej sprzyja przedsiębiorczości" - podkreślił prezes Polski Przedsiębiorczej Dariusz Żuk.

"Postanowiliśmy wyróżnić te osoby, aby ich przykład stał się inspiracją do rozwoju nowych pomysłów i inicjatyw wspierających polski biznes" - dodał Żuk.

Polska Przedsiębiorcza to obecnie jedna z największych i najważniejszych dla polskiej przedsiębiorczości instytucji. W ramach swojej działalności stworzyła kilkadziesiąt inicjatyw, w których udział wzięło ponad 100 tys. młodych osób, powstało kilka tysięcy firm i utworzonych zostało tysiące nowych miejsc pracy. Od 2005 roku w ramach Polski Przedsiębiorczej działają Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. To największa w Europie sieć 36 inkubatorów działających na uczelniach w całym kraju, które przyczyniły się do powstania ponad 4 tys. nowych firm założonych przez młodych Polaków.