Thomas Cooke przejmie 50,1 proc. udziałów, inwestując 45 mln dolarów w gotówce i akcjach – podaje serwis BBC. Intourist, monopolista w sferze usług turystycznych w czasach sowieckich, został sprywatyzowany na początku lat 1990. Po restrukturyzacji przeprowadzonej w 2005 roku jego właścicielem został koncern JSFC Sistema, należący do rosyjskiego miliardera Władimira Jewtuszenki.

Wśród Rosjan coraz większym powodzeniem cieszą wyjazdy na plaże w Turcji i Egipcie i Thomas Cook chce z tego skorzystać. „Joint venture obejmie wyjazdy zagraniczne Intouristu, jego wycieczki krajowe i obsługę turnusów przyjazdowych, a także sieć biur podroży z perspektywą dalszej ekspansji w Rosji i innych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw” – stwierdza komunikat Thomasa Cooka.

Umowa nie dotyczy natomiast oddziału hotelarskiego Intouristu. „W zeszłym roku na wycieczki zagraniczne wyjechało ponad 6 mln Rosjan, wszystko wskazuje na to, że rynek ten będzie rósł w dwucyfrowym tempie w okresie najbliższych lat” – mnoży argumenty brytyjski operator. 

Po ogłoszeniu informacji o planach joint venture akcje brytyjskiej spółki w Londynie wzrosły wczesnym popołudniem do 1 proc. Umowa z rosyjskim biurem podróży zawiera opcję zezwalającą Thomasowi Cookowi wykupienie pozostałych udziałów joint venture w ciągu najbliższych pięciu lat.