Świetne wyniki finansowe, duża dynamika wzrostu sprzedaży, wiarygodność w relacjach z klientami i partnerami – takie cechy mają najlepsze firmy mikro, małe i średnie.
„Dziennik Gazeta Prawna” nagrodził je Skrzydłami Biznesu. Dobiegł końca nasz ranking dla najlepszych przedsiębiorstw sektora MSP w Polsce. 18 listopada w warszawskim Teatrze Capitol wręczyliśmy Skrzydła Biznesu najlepszym z najlepszych.
– Nie byłoby wzrostu PKB w ubiegłym roku, gdyby nie państwa determinacja, odwaga oraz chęć podejmowania ryzyka, jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej w trudnych czasach – powiedział wiceminister gospodarki.
Wszystkie wyróżnione przedsiębiorstwa to firmy o 100-proc. wiarygodności finansowej, legitymujące się wysoką rentownością, dobrym wykorzystaniem kapitału, niskim poziomem zadłużenia. Podstawą oceny były wyniki osiągnięte w 2009 roku.
W kategorii firm mikro zwyciężyło Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne Kann z Poznania. Kann prowadzi usługi szkoleniowe. Firma zatrudnia 12 osób, funkcjonuje na rynku od 1988 roku. W kategorii firm małych wygrała gdańska apteka Saska. Jej ubiegłoroczne przychody wyniosły 8,6 mln zł, wzrastając w ciągu ostatniego roku niemal dwukrotnie. Najlepszym średnim przedsiębiorstwem okazało się AB Foods Polska z Nowej Soli, polska część brytyjskiego koncernu spożywczego. Firma zatrudnia w Polsce prawie 200 pracowników. W 2009 roku podwoiła sprzedaż, do poziomu 80 mln zł.
– Bez zaangażowania wszystkich, począwszy od pracowników fizycznych aż po zarząd i właścicieli w Wielkiej Brytanii, nasz sukces nie byłby możliwy. Jesteśmy dumni, że nie zawiedliśmy zaufania – powiedział, odbierając wyróżnienie, Grzegorz Żołędziewski, członek zarządu AB Foods Polska.
Wśród wyróżnionych są działające w Polsce przedsiębiorstwa zarówno z naszym rodzimym, jak i z zagranicznym kapitałem.
– Bardzo mi się podoba, że jako Holender mogę dostać wyróżnienie za działalność prowadzoną w Polsce – powiedział w trakcie spotkania Jasja van der Veen, menedżer w Dimar Polska, najlepszej firmie mikro w województwie łódzkim. – A na dodatek sami mnie państwo znaleźliście na podstawie twardych danych ekonomicznych.