W Warszawie metr kwadratowy biura w przyszłym roku może zdrożeć nawet o jedno euro.
Na rynek najmu powierzchni biurowych wrócił optymizm. Stawki najmu co prawda nie wzrosły, ale popyt ze strony firm jest coraz większy. Przedsiębiorcy powoli zaczynają zapominać o kryzysie.
– W ostatnich dniach firma Herman Kirhner wynajęła w Łodzi 1,8 tys. mkw. w budynku University Business Park. W III kw. w Warszawie firma Aviva podpisała umowę przednajmu dopiero budowanego biurowca Platinium Business Park IV (13 tys. mkw.). Takich przykładów jest więcej – mówi Mateusz Polkowski z Jones Lang LaSalle.
Wymienić można choćby wynajęcie przez Oracle 4 tys. mkw. w budynku Crown Square czy najem 4 tys. mkw. przez Pfizer Polska (w biurowcu Adgar Plaza). Także Polimex-Mostostal wynajął prawie 5 tys. mkw. w budynku Vipol Plaza. Firmy nie boją się też przedłużać umów. Bank Pekao podpisał umowę najmu na kolejne lata ponad 38 tys. mkw. w budynku Lipowy Office Park. Najem przedłużyły też Juwentus (i przy okazji zwiększył wynajmowaną powierzchnię), First Data Polska, Alstom Power i Tchibo.
– Widać większy ruch na rynku. Według mnie w ciągu najbliższego kwartału odsetek pustostanów w stolicy spadnie poniżej 7 proc. – mówi Michał Orłowski z DTZ.
Nawet w Łodzi, gdzie jeszcze niedawno ponad 25 proc. biur stało pustych, odsetek pustostanów szybko spada (obecnie jest to 20 proc.). Najmniej niewynajętej powierzchni biurowej jest natomiast we Wrocławiu. Z danych firmy Jones Lang LaSalle wynika, że odsetek pustostanów spadł tam zaledwie do 3,2 proc., czyli w praktyce nie ma tam wolnej powierzchni.
– Spodziewam się, że w przyszłym roku we Wrocławiu wzrosną stawki czynszów. To miasto zawsze cieszyło się zainteresowaniem ze strony międzynarodowych firm lokalizujących tam swoje centra usług – mówi Mateusz Polkowski.
Powodem podwyżek będzie nie tylko rosnący popyt. Drugim czynnikiem jest niewielki wzrost podaży. Z powodu kryzysu na jesieni 2008 roku większość inwestycji w biurowce została wstrzymana.
– Dopiero teraz część zamrożonych do tej pory projektów jest uruchamiana. Jeśli mamy więc wzrost popytu, a z drugiej strony podaż powierzchni biurowej nie zmienia się, to nie można w przyszłym roku wykluczyć podwyżek – mówi Orłowski.
Zdaniem ekspertów firmy teraz powinny szukać biur do wynajęcia. Ceny bowiem nie będą niższe, a ze względu na dużą podaż można jeszcze przebierać w ofertach.
– Sądzę, że w ciągu roku w stolicy czynsze mogą wzrosnąć nawet o 1 euro na metrze. Dotyczy to jednak lokalizacji poza centrum. W Śródmieściu jest kilka inwestycji, które będą oddane do użytku w najbliższych miesiącach i to powinno hamować apetyty na szybkie podnoszenie cen – mówi Mateusz Polkowski.
Według niego w przyszłym roku podaż nowej powierzchni biurowej w centrum stolicy zwiększy się o 47 tys. mkw. W całej Warszawie podaż nowoczesnej powierzchni biurowej to prawie 3,4 mln mkw., a w całym kraju łączna powierzchnia biur przeznaczonych na wynajem to 5,5 mln mkw.