Szykuje się spora zmiana na europejskim rynku bankowym. Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które mają umożliwić obywatelom Unii korzystanie z usług banków z innych państw. Będzie możliwe zaciąganie kredytów hipotecznych poza Polską.

– Dyrektywa, nad którą pracujemy, ma pozwolić na stworzenie unijnego rynku kredytów hipotecznych. Chodzi o to, żeby można było wreszcie wziąć taki kredyt w zagranicznym banku, jeśli proponuje on lepsze warunki niż banki krajowe. Dzisiaj jest to praktycznie niemożliwe – mówi Cezary Lewanowicz, rzecznik Komisji Europejskiej.

Na razie wiadomo tylko, że KE będzie chciała ujednolicić przepisy i standardy, aby konsumenci byli w stanie porównywać oferty banków między krajami. Dzisiaj, z uwagi na różne sposoby naliczania np. kosztów i marż, jest to praktycznie niewykonalne. KE chciałaby, żeby bank np. w Holandii podawał informacje o tym, ile trzeba zapłacić za kredyt hipoteczny i jakie są warunki jego udzielania, w taki sam sposób jak bank w Polsce. Regulamin kredytu hipotecznego we wszystkich krajach UE będzie podobny.

– Wspólne dla całej Unii przepisy dotyczące kredytu hipotecznego to jedna z propozycji z pakietu reform jednolitego rynku. Teraz jest ona konsultowana z konsumentami, bankowcami i innymi partnerami. A do lutego 2011 r. KE przedstawi projekt dyrektywy – mówi Lewanowicz.

Inna propozycja to określenie maksymalnej wartości LtV, czyli stosunku kredytu do wartości nieruchomości.

Zdaniem ekspertów wprowadzenie nowych rozwiązań nie sprawi, że Polacy nagle zaczną się zadłużać w zagranicznych bankach.

– Nawet jeśli oferta zagranicznych banków będzie lepsza, to taki kredyt wcale nie będzie tańszy – uważa Marcin Krasoń z Open Finance. Jego zdaniem cenę podniosą dodatkowe koszty, związane np. z tłumaczeniem dokumentów czy weryfikowaniem informacji o kredytowanej hipotece.