Polska Izba Ubezpieczeń i Związek Banków Polskich kończą prace nad regulacjami korzystnymi dla klientów.
Polska Izba Ubezpieczeń i Związek Banków Polskich kończą prace nad regulacjami korzystnymi dla klientów.
Dokument ma dotyczyć ubezpieczeń dołączanych do kredytów hipotecznych. Chodzi głównie o popularne ubezpieczenia pomostowe lub ubezpieczenia niskiego wkładu.
– Konsumenci nie mają wystarczającej wiedzy o tych produktach i sądzą, że to oni zawierają umowę ubezpieczenia pomostowego. Tymczasem to bank ubezpiecza swoje ryzyko związane z brakiem spłaty kredytu do momentu ustanowienia hipoteki formalnie zabezpieczającej bank – tłumaczy Małgorzata Knut, członek zarządu BRE Ubezpieczenia i szefowa zespołu ds. bancassurance w PIU.
Podkreśla, że brak wiedzy na ten temat może rodzić przykre konsekwencje. Na przykład jeśli klient nie wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec banku, ten może wystąpić o wypłatę odszkodowania. Wówczas ubezpieczyciel będzie dochodził zwrotu wypłaconych środków od klienta. Często spotykana jest także opinia, że opłata za ubezpieczenie niskiego wkładu jest jednorazowa. Tymczasem spadek cen mieszkań w ostatnim czasie spowodował, że spora część klientów musiała ponieść koszt ubezpieczenia za kolejny okres, nie zdając sobie wcześniej z tego sprawy.
– Chcemy uniknąć takich przypadków w przyszłości. Dlatego wspólnie z ZBP opracowujemy rekomendacje dobrych praktyk, które będą regulowały zakres informacji, jakie powinien otrzymać klient w przypadku każdego z produktów – mówi Małgorzata Knut. Ma ona wejść w życie w 2011 roku.
– Taka rekomendacja jest lepszym narzędziem regulacji rynku niż zmiany w prawie – uważa Norbert Jeziolowicz, dyrektor w Związku Banków Polskich.
Dodaje, że nie ma żadnych wątpliwości, że zasady dobrych praktyk będą stosowane przez banki. W ubiegłym roku obie izby wydały rekomendację dotyczącą sprzedaży w bankach ubezpieczeń ochronnych i została ona wdrożona.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama