Prąd zdrożeje od stycznia

autor: Jarosław Olechowski12.11.2010, 03:00

1,2 tys. zł rocznie płaci przeciętne polskie gospodarstwo domowe za energię elektryczną. W 2011 r. rachunki pójdą w górę średnio o 70 zł. W Europie więcej od nas płacą tylko Węgrzy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (34)

  • Yorg(2010-11-17 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    GŁOSUJTA NA ,,PO,,
    SUPER VAS OGŁUPIAJA

    Odpowiedz
  • dziad RP(2010-11-17 17:52) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba zacząć eliminować zarządzających zbrodniarzy i pachołków przy najbliższych wyborach

    Odpowiedz
  • lol(2010-11-14 18:54) Zgłoś naruszenie 00

    Jesli mamy strazaka na stanowisku min.gospodarki to o czym mowa. Kary sa za male jakie na nie zaklada UOKiK otrzymuja zwolnienia z podatkow i maja wszystkich gdzies.

    Odpowiedz
  • Henryk(2010-11-14 18:10) Zgłoś naruszenie 00

    Za śmieci musimy płacić wszyscy, ale też wszyscy musimy wiedzieć, że odpady biomasowe można sprzedać pobliskiej elektrowni na biomasę. Ta elektrownia może nam sprzedać energię po cenie wytworzenia, czyli bez opłaty przesyłowej, która w Polsce stanowi 60% rachunku za prąd, a w Dani tylko 30%. Ta elektrownia ma też do zaoferowania ciepło odpadowe bez opłat.
    Co trzeba zrobić? Zachęcić inwestorów do postawienia elektrociepłowni na biomasę. Spowodować by segregacja odpadów była ukierunkowana na odzysk surowca do takiej elektrowni. 70 % odpadów to surowiec energetyczny i warto sprzedać go by mieć tani prąd i ciepło. Tak, jesteśmy w XXI wieku i w Polsce jest to możliwe

    Odpowiedz
  • Ferdek(2010-11-14 17:59) Zgłoś naruszenie 00

    zamiast inwestować -to się bawią i fundują sobie podwyżki naszym kosztem,a infrastruktura energetyczna niszczeje co zostało zbudowane za tej znienawidzonej komuny tak jest do dziś ,a jak zacznie się sypać to zbiorą przysłowiowe cztery litery i będą się śmiać.Brak jest jakiejkolwiek kontroli nad tym ,wszystko puszczone samopas.nie ma propozycji obnizek -ewentualnie by przez jakiś czas były opłaty na stałym poziomie.Droga podwyżek to tylko to na co ich stać,ale te wszystkie wpisy bardzo trafne CZY SĄ BRANE POD UWAGĘ przez rządzących ?Jestem pewien że nie- wszystko olewają i mają w głębokim poważaniu niech głupole płaczą i płacą .A faktury za prąd to jest dopiero kołomyja jestem przekonany ,że nawet prezes firmy energetycznej nie wie o co tam chodzi - ważne że co miesiąc ma kasę

    Odpowiedz
  • rockthecasbah(2010-11-14 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro od lat mamy wysokie ceny za energię, od lat nie inwestuje się w infrastrukturę energetyczną lub odnawialne źródła energii to pojawia się proste pytanie: gdzie są te pieniądze? Rozumiem, są podatki i inne opłaty. Ale to chyba nie wyjaśnia dlaczego w innych krajach ceny prądu po uwzględnieniu ceny nabywczej są niższe lub znacznie niższe (i pamiętajmy, że nie wszystkie europejskie kraje mają elektrownie jądrowe lub potężne zasoby naturalne). Raczej wysokie pensje prezesów i całego tego bajzlu powodują konieczność podniesienia cen. A moim zdaniem nie ma takiej konieczności. Skoro prezesi nie radzą sobie z zarządzaniem takim przedsiębiorstwem to mogą przecież odejść:) jak przedsiębiorstwa nie radzą sobie z modernizacją infrastruktury przy takich cenach to przy jakich sobie poradzą? nie lubię tego komunistycznego dogmatu, że bankructwo to coś strasznego. Wcale nie. W Polsce już dawno wielu przedsiębiorców powinno na zbity pysk wylecieć z rynku. Na ich miejsce przyjdą tacy, którzy potrafią funkcjonować w danych warunkach. Poza tym prezesi zwykle nie są rozgarnięci, ale wiedzą jedno - przecież nie powiemy, że mamy kasę, trzeba powiedzieć, że jest ciężko, ledwo żyjemy, że podwyżki są konieczne, bo inaczej prądu nie będzie w domach i będzie koniec świata:)) tak się w Polsce robi interesy:0

    Odpowiedz
  • Gargamel(2010-11-14 07:22) Zgłoś naruszenie 00

    Komuno wróć!
    Żyje się coraz gorzej.
    Koszty rosną, bezpieczeństwo maleje.
    Co jeszcze grupa trzymająca władzę wymyśli,
    dla poniżenia narodu?

    Odpowiedz
  • pixel(2010-11-13 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    Co rok się zacznie, to podwyżka prądu. W ciągu roku nawet kilkakrotnie. Panowie Prezesi mówią,że podwyżka prądu,to kopalnie, czy ekologia. Mam pytanie, co energetyka zrobiła w okresie 20 lat brania forsy, zakresie innych źródeł pozyskania energii czy ekologii? Tylko słyszymy, że podwyżka jest konieczna, bo trzeba odbudować elektrownie, linie przesyłowe itd. Ja myślę,że pieniądze z podwyżek idą na dobre samopoczucie Prezesów i w mniejszości pracowników energetyki. Trzeba forsy: bo trzeba zbudować nowy dom, kupić dzieciom i sobie kolejny nowy samochód a po ciężkiej pracy wyskoczć sobie w weekend na Karaiby. Tak wygląda nasza energetyka.

    Odpowiedz
  • anioł(2010-11-13 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    I po co to biadolenie - ktore i tak nic nie da.
    Zblizają sie wybory - to TAM TRZEBA WYRAZIC SWOJE NIEZADOWOLENIE.
    Kiedy wreszcie Polacy zrozumieją ,ze trzeba rozwalic tą klike ktora dorwala sie do koryta i doi ile sie da.
    Moze juz pora zeby ktos znowu przeskoczył przez mur!!!

    Odpowiedz
  • Ryszard(2010-11-13 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    TO SĄ EFEKTY TZW. PRYWATYZACJI ,

    A RACZEJ WYPRZEDAŻY !!!

    Odpowiedz
  • KK(2010-11-13 01:06) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze patrząc przez pryzmat siły nabywczej to nie tylko energię ale i bibułkę czy zapałki mamy najdroższe w Europie to jest przede wszystkim kwestia niskich zarobków w porównaniu z innymi krajami UE .
    Po drugie ważnym elementem wpływającym na cenę energii jest paliwo z jakiego jest produkowane. Najtańsza energia jest we Francji ale około 90% pochodzi z elektrowni jądrowych u nas przeszło 90 % pochodzi z elektrowni węglowych. W dobie szału ekologicznego płacimy sporo a płacić będziemy jeszcze więcej za takie a nie inne paliwo.
    Po trzecie proszę nie mylić opłat za samą energię z opłatami przesyłowymi, to uwaga skierowana do internauty piszącego o liczniku w garażu.
    Po czwarte, myli się ten kto uważa że ilość marnowanej energii w gospodarstwie domowym nie ma wpływu na cenę. Tutaj też działają prawa popytu i podaży, a ponieważ podaż rośnie o wiele wolnej od popytu to tylko ignorant będzie uważał, że nie ma to wpływu na cenę.

    Odpowiedz
  • jegra(2010-11-12 23:02) Zgłoś naruszenie 00

    To rozbój w biały dzień. Kiedy skończy się drenaż naszych kieszeni. Nawet na świeczki nas nie będzie stać, chyba że pójdziemy zapalić znicz
    albo...

    Odpowiedz
  • hanbaaa(2010-11-12 19:44) Zgłoś naruszenie 00

    hanba od rzadu dla narodu polskiego

    Odpowiedz
  • GLOSUJE TYLKO NA PO(2010-11-12 19:38) Zgłoś naruszenie 00

    i nic tego nie zmieni, ani pauperyzacja (ubozenie) spoleczenstwa, ani upadek gospodarki, ani wyprzedaz lasów panstwowych (ostatniego kregu z kregoslupa gospodarki) Ja i tak bede glosowal na PO i ciesze sie , ze umre na starosc w nedzy, bo bede mial DWA razy mniejsza emeryture juhhhu!!! Niech zyje PO -po wsze czasy!

    Odpowiedz
  • ur1952(2010-11-12 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    Yorg,jaki związek ma Po z chciwością Polaków,niezależnie która partia będzie sprawować władzę to podwyżki i tak będą,Polak zawsze ma za mało.

    Odpowiedz
  • Yorg(2010-11-12 16:20) Zgłoś naruszenie 00

    GRATULUJE WYBORCOM ,,PO,,
    TAKICH DEBILI TYLKO W PL MOZNA UWIDZIEC
    GRATULUJW VAM DONKA I CAŁEJ MAFI RAZEM
    TRZYMAJACEJ WŁADZE

    Odpowiedz
  • tuman(2010-11-12 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jak wybrali tak będą płacić.A PO rośnie...Gdzie sens,gdzie logika?

    Odpowiedz
  • Piotr(2010-11-12 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    do 14 piotr z pomorza jeszcze:
    Budujesz wiatrak...mhhhhh...ciekawe jak bardzo znasz prawo energetyczne?
    Już widzę jak ciebie stac na wykupienie przesyłu na linii energetycznej od PGE...dla jednego wiatraka, nawet na własny użytek to nieopłacalne. Chyba, że go budujesz na nielegalu bez zezwoleń...ale to inna bajka, która prawdopodobnie bardzo źle się skończy...

    Odpowiedz
  • Piotr(2010-11-12 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    do 14 piotr z pomorza:
    postęp postepem ale chyba nie zdajesz sobie sprawy z:
    1. Norwegia jest bogata w surowce energetyczne inne niż węgiel i może sobie pozwolić na produkcję dość taniej energii, pozatym Norwegowie są bardzo bogatym narodem i ich sprzęt jest wysokiej klasy energetycznej
    2. Nie zdajesz sobie sprawy, że postęp postępem, a my nie jesteśmy w USA tylko w Polsce, która należy do UE, a dyrektywy UE w sprawie prawa energetycznygo(jest ich ogrom) robią z waszego postępu tak naprawdę narzędzie do produkcji różnych opłat ekologicznych, klimatycznych itp. USA to nie UNIA, to dwa różne światy, wiec nietaktem jest porównywanie na tym poziomie tych dwóch tworów.

    Odpowiedz
  • ur1952(2010-11-12 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jak komuna podniosła cenę chleba o 1zł (stary) to wybuchła rewolucja,wszyscy na czele z kościołem stanęli w obronie biednego narodu,dziś w tej najsprawiedliwszej Polsce chleb drożeje raz w tygodniu plus inne podwyżki i co i nic.Wszyscy siedzą cicho,a może czekacie na kościół,to możecie sobie czekać do us...ej śmierci,klechy dostali co chcieli i nie kiwną palcem.

    Odpowiedz