W pierwszej kolejności wnioski będą przyjmowane od rolników, którzy chcą dokonać inwestycji w mleczarstwie, a po dwóch tygodniach takie dokumenty będą mogli złożyć wszyscy pozostali - powiedział Sawicki. Dodał, że możliwe będzie tez ubieganie się o pieniądze na zespołowy zakup maszyn i urządzeń rolniczych w ramach kilku gospodarstw.

Minister zaznaczył, że początkowo planowano uruchomienie tego działania na przełomie listopada i grudnia, ale po analizie zdecydowano, że nabór rozpocznie się dopiero po Nowym Roku. "Taki termin jest bardziej korzystny dla rolników, gdyż mogą lepiej przygotować wnioski, tym bardziej, że dotyczą one nowo uruchamianych działań" - tłumaczył. Dodał, że zmieni się także sposób kwalifikowania tych wniosków, o przyznaniu wsparcia nie będzie decydowała kolejność dostarczenia dokumentów, ale punkty.

Sawicki zaznaczył, że bardzo sprawnie realizowana jest wypłata pieniędzy z tytułu gospodarowania na terenach niekorzystnych, tzw. ONW. Są one przekazywane rolnikom od 18 października. O takie dopłaty ubiega się ok. 735 tys. rolników. Dotychczas otrzymało je 52 proc. rolników, na ich konta trafiło ok. 670 mln zł. Do końca roku Agencja wyda na ten cel 1,1 mln zł.

W tym roku Agencja wypłaciła już ponad 14 mld zł, czyli o 1/3 więcej niż w poprzednim roku

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej poinformował, że Agencja jest przygotowana do wypłaty dopłat bezpośrednich. Rozpoczną się one 1 grudnia. ARiMR chce do końca tego roku wypłacić 70 proc. dopłat, czyli 9 mld zł. Zaznaczył, że pierwszeństwo w otrzymywaniu pieniędzy mają rolnicy z terenów, które zostały dotknięte powodzią.

Jak powiedział szef ARiMR, w tym roku Agencja wypłaciła już ponad 14 mld zł, czyli o 1/3 więcej niż w poprzednim roku. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Agencja wydała 6,6 mld zł, to o 23 proc. więcej niż w tym samym czasie ub.r. W sumie z PROW zostało wypłacone 18 mld zł.

Dodał, że do tej pory Agencja "zagospodarowała" z PROW ponad 80 proc. z ok. 70 mld zł, które Polska dostała z KE. "Jesteśmy, jeżeli chodzi o absorpcję środków na rozwój PROW, najlepsi w Europie (...) Myślę, że w przyszłym roku osiągniemy blisko 100 proc. alokacji" - powiedział Kołodziej.