Do tej pory taką ofertę miała tylko Inter Polska, która oferuje polisy z rocznymi limitami wydatków 500 lub 700 zł.

– Usługa ta cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza rodzin z dziećmi, gdzie wydatki na leki stanowią istotną część wydatków na zdrowie – mówi Katarzyna Walczak, szefowa marketingu Inter Polska. Dodaje, że w większości przypadków limity są w pełni wykorzystywane przez klientów.

W połowie przyszłego roku taki produkt wprowadzi Medica Polska. Dzięki niemu mają być dostępne nowoczesne terapie nierefundowane przez NFZ. Z kolei InterRisk wprowadził z początkiem listopada nową polisę obejmującą m.in. zwrot kosztu zakupu leków i opatrunków, choć tylko w razie wypadku. Nie wyklucza jednak rozszerzenia oferty.

– Zapowiadane przez minister zdrowia Ewę Kopacz zmiany w refundacji leków będą impulsem do rozwoju polis lekowych. We Francji ma je większość obywateli – mówi Paweł Kalbarczyk z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Kopacz chce m.in. ujednolicić ceny recepturowych medykamentów.

Wydatki na wszystkie rodzaje medykamentów w Polsce to ok. 26 mld zł, z czego ponad 8 mld pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach refundacji. Pod względem dopłat z własnej kieszeni do leków recepturowych Polska jest w Unii Europejskiej rekordzistą. Przez ostatnie lata dopłaty wynosiły średnio 35 proc. ceny, ale osoby niechorujące przewlekle płacą o wiele więcej. Tymczasem według o Światowej Organizacji Zdrowia, gdy dopłata przekracza już 25 proc., mamy do czynienia z barierą w dostępie do produktów leczniczych. Różnicę w innych krajach pokrywają często ubezpieczyciele, a to, w jakim zakresie, zależy od kupionej polisy.

– W USA firmy ubezpieczeniowe mają nawet podpisane umowy z aptekami i pacjent odbiera tam lek od razu za niższą opłatą – mówi Dorota Fal, ekspert od medycznych ubezpieczeń.

W Polsce polisy medyczne na razie koncentrują się na dostępie do świadczeń medycznych lub zwrocie poniesionych samodzielnie wydatków. Ale oczekiwania pacjentów rosną. Polisa lekowa, zwłaszcza jako dodatek do innego produktu ubezpieczeniowego, mogłaby kosztować w przypadku polis grupowych tylko kilkanaście złotych. Takie ceny planuje Medica Polska.

Ważne!

Pod względem dopłat z własnej kieszeni do leków recepturowych Polska jest w UE rekordzistą. Dopłaty wynosiły średnio 35 proc. ceny