Kierunek notowań złotego oraz papierów dłużnych będzie zależał głównie od środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych - wskazują specjaliści.

"Złoty pozostaje w wąskim paśmie wahań. Dane o sprzedaży detalicznej były pozytywne dla naszej waluty, potem jednak doszło do osłabienia pod wpływem rosnącego w siłę dolara. Giełdy amerykańskie otworzyły się na minusie, teraz jednak zaczęły odrabiać; był lepszy odczyt indeksu Conference Board - to może przełożyć się ponownie na wzrost wartości złotego" - powiedział PAP Marcin Turkiewicz z BRE Banku.

Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 8,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, po wzroście o 6,6 proc. rok do roku w sierpniu, a miesiąc do miesiąca wrosła o 1,2 proc. - podał we wtorek GUS.

W USA indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w październiku 2010 roku do 50,2 pkt z 48,6 pkt w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks w październiku wzrośnie do 49,9 punktów.

Reklama

Jutro najważniejsza będzie decyzja o stopach procentowych

"Jutro najważniejsza będzie decyzja o stopach procentowych. Jeśli zostaną podniesione, złoty się umocni. Jeśli byłby to ruch o 50 punktów bazowych, możemy zaatakować poziom 3,90. Będzie to też oczywiście zależeć od światowego klimatu. Jeśli stopy pozostaną bez zmian, złoty może się odrobinę osłabić" - dodał Turkiewicz.

W środę Rada Polityki Pieniężnej ogłosi swoją decyzję odnośnie stóp procentowych. Rynek jest podzielony, jeśli chodzi o termin ewentualnego zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce w tym roku. Z 16 ankietowanych przez PAP ekonomistów 6 oczekuje, że stopy procentowe NBP wzrosną o 25 pb na październikowym posiedzeniu. Kolejnych 6 ankietowanych spodziewa się zacieśnienia polityki pieniężnej o 25 pb w listopadzie. 4 ekonomistów uważa, że do końca tego roku stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie.

Z kolei diler obligacji z Raiffeisen Banku Daniel Zegadło spodziewa się w środę kontynuacji wtorkowej wyprzedaży.