Wśród zwycięzców konkursu „Grunt na medal” jest m.in. 16 ha w podwarszawskim Błoniu, działka zlokalizowana w powstającym kompleksie logistyczno-magazynowym. Swoją siedzibę ma tam już FM Logistic. Kolejna wyróżniona działka to 90-hektarowy teren w Tczewie. Atutem parceli jest świetna komunikacja z Trójmiastem. W ekstraklasie znalazło się też 11 ha w Rzeszowie, który jest uznawany za bramę na Wschód.

– Najwięcej zgłoszeń przyszło z zachodniej Polski, bo tam grunty cieszą się największym zainteresowaniem –– mówi kierownik projektu Małgorzata Szemplińska. – Podczas objazdu po Polsce doradzamy gminom, jak uatrakcyjnić swoje grunty.

Konkurs odbywa się już po raz czwarty

Do konkursu można było zgłaszać jedynie tereny przeznaczone pod inwestycje przemysłowe, o powierzchni nie mniejszej niż 2 ha. Mogły one stanowić własność gminy bądź mieć inny, ale prawnie uregulowany status własnościowy. Prawo do składania zgłoszeń do konkursu mieli wyłącznie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie gmin, w których grunty te są zlokalizowane.

I jeszcze jeden ważny warunek. Z udziału w konkursie zostały wykluczone tereny Specjalnych Stref Ekonomicznych, Parków Przemysłowych i Technologicznych oraz tereny, które zajęły I miejsce w poprzednich edycjach konkursu, tj. w roku 2005, 2007 i 2008.