Tylko w tym roku samorządy wydadzą na trasy dla turystów ponad 100 mln zł. Liczą na ożywienie gospodarcze związane z napływem zwiedzających.
Gminy już liczą przyszłe zyski. – Pieniądze zainwestowane w szlak zwrócą się w postaci ożywienia gospodarczego, jakie wiąże się z napływem turystów – mówi nam Dariusz Ziemski ze Stowarzyszenia Proregiona.
W Wielkopolsce powstanie Szlak Napoleoński. Koszt inwestycji to 1,2 mln zł. W ciągu 3 lat ma go odwiedzić ponad 70 tys. turystów. Jeśli każdy zostawi choć 30 zł, to inwestycja zwróci się z nawiązką. Wielkopolscy samorządowcy zamierzają rozpropagować szlak m.in. na targach turystycznych w Berlinie.
– To wyjście naprzeciw potrzebom mobilnych i wymagających turystów – mówi nam Patrycja Owczarzak ze Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”. Chce on stworzyć nowy szlak kajakowy za 810 tys. zł. Do 2012 roku ma nim przepłynąć ponad 5 tys. gości.

Szlak dla każdego

Samorządy prześcigają się w pomysłach na nowe szlaki. Jest już dla fanów średniowiecza (Szlak Orlich Gniazd), przyrody (Szlak Bociani, Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami), wina (Szlak winny na Podkarpaciu, Małopolska Miodowa Kraina) czy rzemiosła (Szlakiem żelaza i tradycji kowalskich). Są szlaki bardzo lokalne (Wędrując z Koziołkiem Matołkiem do Pacanowa) po niemal ogólnopolskie, np. Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, w którego sprawie marszałkowie aż ośmiu województw podpisali niedawno list intencyjny. Projekt ma kosztować ok. 20 mln zł.

Za pieniądze Unii

Pieniędzy nikt nie żałuje. Tym bardziej że większość kosztów pokrywa Unia Europejska. Na szlak kajakiem ze Straszyna do Gdańska da ok. 700 tys. zł. 33,3 mln zł przeznaczy na ambitny, długi na 1,8 tys. km szlak konny w woj. łódzkim. 59 mln zł ma kosztować Szlak Archeo-Geologiczny w woj. świętokrzyskim. Na całość jednak poszli samorządowcy z warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.
W ciągu kilku lat zamierzają połączyć Pojezierze Ełckie z Kanałem Augustowskim i stworzyć nowy szlak wodny. Ma to kosztować ok. 200 mln zł. – Sezon turystyczny na jeziorach jest krótki i należy robić wszystko, aby przyciągnąć turystów z innych regionów Polski i ze świata – argumentował Jarosław Szostek z urzędu miasta w Augustowie.
Szlaki zyskują na popularności z roku na rok. W minionym roku Małopolskę odwiedziło ok. 8,54 mln turystów – głównie Kraków. Szacuje się jednak, że przynajmniej 20 proc. z nich świadomie skorzystało z turystycznego szlaku.
Śląski Szlak Zabytków Technicznych odwiedziło 500 tys. turystów.