Były prezes nie komentuje swojej decyzji, ale nie jest tajemnicą, że podjął ją pod presją większościowego akcjonariusza LOT-u, resortu skarbu.
Wiceminister Zdzisław Gawlik, odpowiedzialny za LOT, od dawna był niezadowolony z tempa zmian w spółce. Mimo że Mikosz rozpoczął proces restrukturyzacji zatrudnienia i zaczął powoli odzyskiwać utracone przez lata udziały LOT-u w polskim rynku. Było to możliwe m.in. dzięki otwarciu w tym roku 10 nowych połączeń.
Jednak MSP oczekiwało przede wszystkim szybszej restrukturyzacji majątkowej, czyli wyprzedaży wszystkiego, co nie było związane z działalnością lotniczą – np. udziałów w Casinos Poland czy Petrolocie. Mikoszowi nie pomogła udana, kontrolowana upadłość spółki obsługującej samoloty LGS i powołanie na jej gruzach rentownej już teraz LS Services ani wydzielenie niedawno ze spółki bazy technicznej. Oprócz zmniejszenia zatrudnienia w samym Locie tak naprawdę nie wiadomo bowiem, jakie efekty finansowe ma przynieść ten ruch.
Resort skarbu złościło niedotrzymywanie przez Mikosza słowa w sprawie zwiększenia oferty połączeń krajowych. Krążą legendy o ścieżkach wydeptywanych w tej sprawie do resortu przez lokalnych polityków. Jednak LOTbus, mimo wielu zapowiedzi, nie wystartował w wakacje, bo według Mikosza ten pomysł nie gwarantował sukcesu bez poważnego wsparcia finansowego ze strony samorządów. A tego – jak twierdził były już prezes LOT-u – nie było. Pomimo nieporozumień z właścicielem Mikosz trwał na stanowisku od marca ubiegłego roku do zeszłego wtorku. Tego dnia rada nadzorcza odwołała wiceprezesa ds. finansowo-ekonomicznych Andrzeja Oślizły uważanego za prawą rękę Mikosza. Nieoficjalnie było wiadomo, że w ten sposób chciano doprowadzić do dymisji prezesa.
Resort Skarbu Państwa nie przejął się zbytnio tą dymisją. – To jest decyzja prezesa. Minister oczekuje teraz od rady, by ta w drodze konkursu wybrała osobę, która poprowadzi spółkę, przed którą wciąż stoją duże wyzwania – mówi Maciej Wewiór, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa.
Prywatyzacja? – Jeszcze nie. Wciąż restrukturyzacja – dodaje przedstawiciel MSP.
Obowiązki Mikosza przejął Zbigniew Mazur, jeden z członków rady oddelegowany w zeszłym tygodniu do zarządu, po tym jak zdymisjonowano wiceprezesa odpowiedzialnego za finanse.