W każdym polskim mieście są dzielnice, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród kupujących. Na zamieszkanie w pożądanej i, co często za tym idzie, prestiżowej lokalizacji wyłożyć jednak trzeba spore pieniądze.

Mokotów i Wawer w stolicy

Ze statystyk serwisu OtoDom.pl wynika, że w Warszawie kupujący najchętniej szukają domów w Wawrze, a mieszkań na Mokotowie.

Użytkownicy serwisu najczęściej poszukiwali domów w Wawrze i na Białołęce. Ta pierwsza dzielnica oferuje mieszkańcom ciszę i dużo zieleni, a średnia cena wynosi 5416 zł za 1 mkw.

– Dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości przy całej tzw. linii otwockiej – mówi Danuta Grelewicz-Pogórska z biura nieruchomości AD.Drągowski. Decydujące są atrakcyjność terenów i łatwość komunikacji z Warszawą, głównie dzięki kolejce podmiejskiej.

Kupujący, którzy rozglądają się za mieszkaniem, nie chcą jednak zbyt długo dojeżdżać. Najchętniej zamieszkaliby na Mokotowie, popularne jest też Śródmieście.

– Mokotów ma bardzo rozbudowaną infrastrukturę i pewien urok, a nawet prestiż – dodaje Danuta Grelewicz-Pogórska.

Podgórze pod Wawelem

Jeżeli Kraków, to tylko Podgórze i Krowodrza – wynika z analiz przedstawionych przez OtoDom.pl. W obrębie tych dzielnic wybudowano ostatnio wiele nowych apartamentowców.

Na Podgórzu, które nieco straciło w oczach kupujących, średnia cena nieruchomości z rynku wtórnego sięga 5049 za 1 mkw., a na Krowodrzy 6662 zł za 1 mkw. Najdroższą dzielnicą w grodzie Kraka pozostaje Stare Miasto, gdzie mieszkanie z rynku wtórnego wyceniane jest na 7720 zł za 1 mkw.

– Efektem powodzi jest ostatnio spadek zainteresowania ze strony kupujących popularnymi do tej pory rejonami Podgórza. Z kolei Krowodrza cieszy się niezmienną popularnością. Oczywiście prym wiedzie tzw. stara część – wybierana przez studentów, z dobrą komunikacją i terenami rekreacyjnymi – uważa Konrad Koniarz z biura nieruchomości Grupa B12 Nieruchmości.