NIEZALEŻNI EKSPERCI przeprowadzą w przedsiębiorstwie audyt i pomogą wprowadzić w nim oszczędności.
Więcej darmowych usług dla małych i średnich firm – w takim kierunku podążają zmiany w sieci ponad 130 instytucji, które mają pomagać przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności. Do tej pory Krajowy System Usług świadczył wyłącznie usługi informacyjne oraz wspierał w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje (poprzez poręczenia oraz mikropożyczki). Jednak Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która z ramienia rządu nadzoruje KSU, chce to zmienić.

Pilotaż na dobry początek

– Chcemy, by korzystanie z sieci KSU stało się normalnym elementem prowadzenia firmy – mówi Aneta Wilmańska, wiceprezes PARP.
Dlatego też PARP przygotowała dla przedsiębiorców nową usługę: darmowe doradztwo w zakresie optymalizacji kosztów funkcjonowania firmy. – Ostatni kryzys pokazał, że polskie firmy powinny zwrócić baczną uwagę na koszty swojej działalności. Mogą to osiągnąć dzięki korzystaniu z naszych usług, które właśnie pilotażowo zaczęło świadczyć pięć oddziałów – mówi Mariola Misztal-Kowalska z PARP.
Usługa ma się składać z dwóch etapów. Najpierw zewnętrzni eksperci przeprowadzą audyt rachunkowy, podatkowy i prawny firmy oraz zanalizują jej przychody i koszty działalności w ostatnich trzech latach. Na tej podstawie opracują strategię optymalizacji kosztów i pomogą ją wprowadzić w życie.
– Pilotaż potrwa do końca pierwszego kwartału 2011 roku. Jeśli usługa spotka się z zainteresowaniem ze strony małych i średnich firm, to zostanie na stałe włączona do KSU – zapowiada Mariola Misztal-Kowalska.

Problemy z ekologią

PARP przygotowuje się także do uruchomienia drugiej usługi – darmowego doradztwa w zakresie ochrony środowiska. Z badań agencji wynika, że aż 70 proc. przedsiębiorców nie radzi sobie ze spełnianiem licznych wymogów ekologicznych albo wręcz nic o nich nie wie. Największy problem to – jak twierdzą ludzie prowadzący firmy – zbyt częste zmiany w prawie. Pilotaż tej usługi ma ruszyć na początku przyszłego roku.
Jakie usługi oferuje Krajowy System Usług
Instytucje otoczenia biznesu, które działają w ramach sieci KSU, obecnie udostępniają małym i średnim firmom trzy rodzaje usług.
Pierwsza to usługi informacyjne. W Polsce działa 111 punktów konsultacyjnych, w których właściciele firm i osoby, które chcą rozpocząć własną działalność, mogą uzyskać informację o administracyjno-prawnych aspektach prowadzenia firmy oraz zasadach i warunkach korzystania z funduszy unijnych i innych źródeł finansowania działalności gospodarczej.
Drugą usługą, która oferowana jest w ramach sieci KSU, jest doradztwo w zakresie innowacji. Przedsiębiorca uzyskuje darmowy dostęp do ekspertów, którzy w jego firmie przeprowadzają audyt technologiczny, wskazując, jakie nowe technologie mógłby u siebie wdrożyć. Jeśli jest zainteresowany, to pomagają mu w wyborze oferty, nawiązaniu kontaktu z dostawcą oraz udzielają wsparcia w trakcie negocjacji i pomagają we wdrożeniu.
Ostatnią usługą są poręczenia i pożyczki, które są udzielane przez fundusze poręczeniowe i pożyczkowe, działające w ramach KSU. Skorzystanie z ich usług nie jest darmowe. Opłaty za poręczenie i marże w przypadku pożyczek są jednak niższe niż na rynku komercyjnym.