"Składaliśmy wniosek o uruchomienie sprzedaży zapasów z interwencji. KE dysponuje takimi zapasami na poziomie 5,7 mln ton. 2,7 mln ton KE zdecydowała się zostawić na pomoc dla najuboższych, a pozostałą pulę zboża przeznaczy na wspólny rynek w celu stabilizacji cen tak, żeby sytuacja na rynku paszowym uległa poprawie albo przynajmniej się nie pogarszała" - powiedział Sawicki na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów rolnictwa "27".

Dodał natomiast, że unijny komisarz rolnictwa Dacian Ciolos "niestety" nie zgodził się na postulowaną przez Polską podwyżkę ceny minimalnej w skupie zbóż.

Na rosnące ceny pasz narzekają hodowcy trzody chlewnej

"W mojej ocenie był to bardzo dobry moment na zmianę ceny minimalnej. Gdy zmieniły się zasady na rynku unijnym, Polska ma zdecydowanie utrudniony dostęp do dużych rynków zewnętrznych, co jest związane z brakiem infrastruktury portowej (...). Ponadto pojawił się instrument zakupu przetargowego zboża, gdzie w przypadku nadwyżek dochodzi do sprzedaży poniżej cen interwencyjnych, nawet tak niskich jak obecnie" - ubolewał minister.

Na rosnące ceny pasz narzekają hodowcy trzody chlewnej, którzy dopiero co wychodzą na prostą po ostrym spadku cen w skupie ich produkcji w latach 2007-08. O uwolnienie zbóż z unijnych zapasów zwracało się we wrześniu do KE także lobby producentów pasz, argumentując, że ceny na światowych rynkach wzrosły od czerwca o 40 proc. m.in. na skutek embarga na eksport zbóż z Rosji.

Na drogie zboża wskazują w Polsce także organizacje piekarzy. Maciej Mielcarski z Krajowej Rady Piekarstwa i Cukiernictwa mówił niedawno PAP, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy cena mąki wzrosła o 80 proc., co się przełoży na wyższe ceny chleba. Stowarzyszenia Młynarzy zwróciło się w połowie sierpnia do premiera Donalda Tuska o rozważenie możliwości sprzedaży ewentualnych zapasów ziarna z rezerw państwowych z przeznaczeniem na mąkę chlebową.