Według Izby, na początku lutego nastąpił dalszy wzrost cen pszenicy i innych zbóż. Na wzrost cen miał wpływ m.in. słaby złoty. Import ziarna przestał być opłacalny, a przetwórcy wykazują większe zainteresowanie zakupami ziarna krajowego.

Pod koniec 2008 r. sytuacja na rynku zbóż była zupełnie inna

Rolnicy narzekali na duży wwóz ziarna zza wschodniej granicy po niskich cenach. Przetwórcy wstrzymywali się z zakupem większych ilości zbóż czekając na dalszy spadek cen.

Znaczne osłabienie złotówki w ciągu ostatnich tygodni spowodowało zwiększenie zainteresowania eksportem zbóż - tłumaczył PAP w poniedziałek prezes Zamojskich Zakładów Zbożowych Wiesław Gryn.

Jego zdaniem, obecnie cena na poziomie 150 euro za tonę jest zadowalająca, pokrywa ona koszty produkcji. Dodał, że rolnicy z rejonu wschodniego raczej nie eksportują zboża ze względu na wysokie koszty transportu.

Według Gryna, w województwach wschodnich rolnicy nie odczuwają zwiększonego popytu na zboża. Jednak, jak zaznaczył, nie ma problemów ze sprzedażą ziarna dobrej jakości. Cena pszenicy w tym regionie kształtuje się na poziomie 480-520 zł za tonę.

W opinii prezesa Pomorskiej Izby Rolniczej Zenona Bistrama, na polskim rynku mało jest pszenicy wysokiej jakości, a takie ziarno jest poszukiwane przez młynarzy. Ceny tego zboża na północy Polski wahają się w granicach 500-550 zł za tonę.