Według szacunków URE, ceny gazu dla osób używających kuchenek gazowych wzrosną o 2,5 proc. Oznacza to średnio 60 groszy miesięcznie więcej w ich rachunku.
"Odbiorcy używający gazu do przygotowania posiłków i podgrzania wody mogą spodziewać się rachunków wyższych o niecałe 3 złote miesięcznie. Największa podwyżka czeka odbiorców zużywających duże ilości gazu - czyli tych, którzy dodatkowo ogrzewają mieszkanie za pomocą gazu. Zapłacą rachunki wyższe o ok. 3,8 proc., czyli o ok. 11 złotych miesięcznie" - napisał w komunikacie URE.
Zmiana taryfy nastąpi 1 października 2010, będzie ona obowiązywała do 31 marca 2011.
Urząd poinformował, że pozostałe elementy mające wpływ na wysokość opłat za gaz nie ulegają zmianie. "Tak więc faktyczna podwyżka rachunków dla odbiorców PGNiG jest niższa - tym niższa im większy udział opłat sieciowych i abonamentowych w opłatach za dostawę gazu ogółem. I tak dla największych odbiorców gazu ziemnego wysokometanowego rozliczanych w grupie E4B podwyżka ta wyniesie 6 proc., dla najmniejszych (grupa W-1) - średnio w kraju 2,5 proc." - napisano w komunikacie.
Jak podał URE, kwotę oszczędności uzyskanych w wyniku redukcji skali podwyżki pierwotnie wnioskowanej przez PGNiG szacuje się na ok. 475 mln zł. URE tłumaczy, że główne przyczyny podwyżki cen gazu ziemnego wysokometanowego wynikają ze wzrostu kosztów zakupu gazu w imporcie, spowodowanego wzrostem poziomu kursu dolara oraz koniecznością uwzględnienia kosztów utrzymywania zwiększonych obowiązkowych zapasów gazu.
W czwartek zakończyło się, trwające od 23 lipca br., postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia zmiany taryfy PGNiG, polegającej na podwyższeniu cen paliw gazowych sprzedawanych przez to przedsiębiorstwo i wydłużeniu okresu obowiązywania taryfy do 31 marca 2011 r.
PGNiG wnioskowało o 10-procentową podwyżkę cen gazu; co - zdaniem Urzędu - oznaczałaby wzrost cen gazu dla odbiorców o ok. 6 proc. URE uznał tą propozycję za nieuzasadnioną i wezwał spółkę do skorygowania wniosku.
Spółka złożyła wniosek o podwyższenie dotychczasowej taryfy gazowej 23 lipca. Jak tłumaczyła, między majem a lipcem kurs dolara wzrósł z ok. 2,8 do ok. 3,3-3,4 zł, co wpływa na cenę gazu importowanego, głównie z Rosji.
Poprzednie negocjacje między PGNiG a URE ws. taryfy trwały blisko cztery miesiące. Taryfę dla gazowej spółki Urząd zatwierdził w połowie maja, podczas gdy wniosek był złożony w lutym. Ustalona w maju taryfa obowiązuje do 30 listopada.