Wniosek do UOKiK powinien trafić pod koniec września lub na początku października. Grupa liczy, że UOKiK wyda decyzję w ustawowym terminie 60 dni.

"Chcemy szybko wystąpić do UOKIK, będzie to w ciągu kilkunastu dni, maksymalnie do trzech tygodni. Oczekujemy, że postępowanie zakończy się w ustawowym terminie" - powiedział Zadroga.

Zgoda UOKiK jest warunkiem dla przeprowadzenia tej transakcji. Zadroga powiedział, że PGE rozważy, jakie argumenty przedstawi we wniosku, by uzyskać zgodę UOKiK. Chcielibyśmy, by były to warunki, które my zaproponujemy, a nie narzucone nam z zewnątrz - zadeklarował prezes. "Mamy argumenty, których teraz nie chcemy ujawniać, ale oczekujemy, że wystarczą one do przekonania regulatora" - dodał.

Prezes powiedział, że Energa pozostanie niezależną spółką, w której PGE będzie strategicznym właścicielem, ale jej akcje trafią na giełdę.

Resort skarbu podjął w środę decyzję o parafowaniu umowy zbycia akcji spółki Energa na rzecz PGE. PGE zaoferowało za pakiet 84,19 proc. akcji Energi ponad 7,5 mld zł.

Prezes UOKiK: Stanowisko ws. PGE - Energa bez zmian

Stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie połączenia PGE i Energi pozostaje niezmienne. Urząd, jako niezawisły organ, przeanalizuje wniosek PGE w sprawie tej transakcji - powiedziała PAP w czwartek prezes Urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Krasnodębska-Tomkiel w rozmowie z PAP przypomniała, że Urząd od wielu miesięcy analizuje sytuację na rynku energii elektrycznej w kraju i od kilku miesięcy sygnalizował obawy związane z połączeniem PGE i Energi. "Polski rynek energii elektrycznej jest przez UOKiK od wielu miesięcy wnikliwie analizowany - wyniki badań zaprezentowaliśmy w marcu tego roku w raporcie o stanie sektora energetycznego w naszym kraju" - podkreśliła prezes. "Wtedy zasygnalizowaliśmy także obawy dotyczące połączenia PGE oraz Energi. Stanowisko w tej sprawie jest więc znane od wielu miesięcy" - dodała.

Prezes podkreśliła, że to stanowisko pozostaje niezmienne. "Zostało ono przygotowane w oparciu o obszerne analizy ekonomiczne i tak jak te dane - pozostaje niezmienne" - poinformowała PAP Krasnodębska-Tomkiel.

"Zdanie Urzędu popiera wielu ekspertów znających rynek i jego otoczenie. Analizy i badania, które przeprowadziliśmy, mówią bowiem jednoznacznie, że ta transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym - wytwarzania, sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej, za co zapłacą użytkownicy końcowi" - podkreśliła.

Krasnodębska-Tomkiel zapowiedziała, że z chwilą wpłynięcia do Urzędu wniosku, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie koncentracji. "Przeanalizujemy wówczas zawarte w nim informacje i na tej podstawie podejmiemy decyzję" - dodała.

"Należy podkreślić, że orzecznictwo Prezesa Urzędu podlega w Polsce jedynie kontroli niezawisłych sądów, co jest potwierdzeniem zagwarantowanej ustawą niezależności orzeczniczej tego organu" - przypomniała prezes UOKiK.