Kryzys jest dobrą okazją do wprowadzenia zmian obniżających koszty prowadzenia firmy. Odpowiedzią na to jest popularny outsourcing, wyprowadzanie części kosztów do firm zewnętrznych.

Poważną pozycją w tabeli kosztów wielu przedsiębiorców jest transport. Warto rozważyć stworzenie własnej floty pojazdów.

Rynek oferuje wiele możliwości stworzenia takiego tworu. Najbardziej popularną formą użytkowania floty w firmie jest leasing.

Jest to usługa skierowana do firm które oprócz racjonalizacji kosztów chcą także sfinansować zakup lub wymianę pojazdów w firmie.

Podstawowym zadaniem narzędzia jakim jest leasing to finansowanie zakupu parku samochodowego, oraz maszynowego (przyczepy, wózki widłowe etc.).
Oferują one przedsiębiorcom usługi związane z finansowaniem oraz obsługą flot pojazdów. Podstawowe parametry produktów są podobne do siebie we wszystkich firmach. Oferta obejmuje wiele różnych opcji m.in. full service leasing (FSL), leasingu z serwisem (LS), lub wyłącznie zarządzaniu (FM). 

Klient wybiera także pomiędzy dwoma rodzajami umów leasingiem finansowym lub operacyjnym. Po zakończeniu pierwszej umowy użytkownik staje się właścicielem użytkowanych aut, a w wypadku leasingu operacyjnego pozostawia je leasingodawcy. Odpada opcja ze sprzedażą używanych pojazdów.

Przedsiębiorca który skorzysta z usług leaseingodawcy może liczyć na wiele różnych zniżek i upustów. Dilerzy udzielają finansującym zakup aut firmom korzystne rabatów, ponieważ są to ich najwięksi klienci kupujący po kilkaset pojazdów rocznie. Współpracując wieloma dilerami firmy leaseingowe mogą dobrać swojemu klientowi paletę pojazdów najbardziej przez niego pożądaną np. samochody Reno, a auta dostawcze mercedesa. Zachowując przy tym niższe od rynkowych stawki na ubezpieczenia od assistance po NW. Koszty ubezpieczeń spadają nawet o 1/3 niż przy indywidualnym zakupie.

Najem długo terminowy

Wiele przedsiębiorstw działa w branżach sezonowych, takich jak turystyka, przetwórstwo rolno-spożywcze, lub dostaje zamówienie wymagające dużej ilości pojazdów przez okres kilku miesięcy. Wielokrotnie firmy zdobywają kontrakt w innym mieście niż to w którym prowadzi swoja działalność gospodarczą, i transport czy kupno nawet używanych pojazdów jest ekonomicznie nieopłacalne. 

W tym przypadku przedsiębiorca powinien sięgnąć po najem długoterminowy. Warunki są podobne jak w umowie leasingu tyle że najemca nie może stać się właścicielem pojazdu po wygaśnięciu umowy. Przedsiębiorca otrzymuje auto w pełni ubezpieczone, serwisowane i zdatne do natychmiastowego użycia. Warunki są podobne jak w przypadku najmu okazjonalnego auta na wakacje, rent-a-car. Różnica jest taka że najem długoterminowy trwa maksymalnie przez okres roku lub 2 lat.

Jakie są zalety leasingu?

Największa zaletą tej formy finansowania jest pozostawienie w kasie przedsiębiorcy wolnych środków finansowych. Zakup pojazdów nie obciąża firmy, nie obniża jej zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Znikają z bilansu środki na spłatę kredytu na zakup pojazdów lub nie jest blokowana gotówka, którą można przeznaczyć na inne zakupy. Oprócz aut można także leasingować inne przedmioty, np. maszyny. Jedynym obciążeniem dla przedsiębiorcy są raty leasingowe które stanowią koszt prowadzenia działalności gospodarczej.

Wybór leasing jako sposobu finansowania zakupu aut daje możliwość zatrzymania w firmie gotówki lub przeznaczenia jej na inne cele inwestycyjne lub lokowanie jej z zyskiem.
Druga poważna zaleta to obniżenie kosztów administracyjnych. Raz w miesiącu do przedsiębiorcy wpływa faktura, oraz szczegółowe rozliczenie wszelkich kosztów związanych z obsługą kilku a nawet kilkudziesięciu pojazdów. Bez kilku dziesięciu faktur, rozliczeń delegacji i rachunków za serwis aut, księgowość staje się prostsza.
Trzecią zaletą leasingu jest fakt, że ta forma finansowania działalności, oparta na przepisach Kodeksu Cywilnego. Zapewnia to przedsiębiorcy mocną ochronę prawną, mniej skomplikowane procedury, i związane z tym niższe koszty obsługi kontraktu.