Łowcy pomyłek z Allegro

autor: Sylwia Czubkowska03.08.2010, 03:00

Wyspecjalizowane grupy czyhają na portalach aukcyjnych na błędy sprzedawców. Wystarczy w rubrykę cena zamiast przecinka przed zerami postawić kropkę i można stracić dziesiątki tysięcy złotych. Część z tych spraw zakończyła się ugodą, część w sądach

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (22)

  • kupiec(2012-07-02 21:58) Zgłoś naruszenie 30

    Bo trzeba pisać 3200 a nie 3(, lub .)200

    Odpowiedz
  • PEnzym(2010-08-12 23:38) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe jak się zapatrują na taką wycenę specjaliści od korupcji i urzędy skarbowe. :) Toż to można tak niezłe szwindle legalizować w majestacie prawa, przy głupim sądzie.

    Odpowiedz
  • Zorro(2010-08-09 16:02) Zgłoś naruszenie 20

    Sam jesteś gnój Zenon. W artykule jest napisana nieprawda. 3,200 jest poprawnie interpretowane jako trzy i dwieście tysięcznych czyli 3,20zł. Tak samo jako trzy i dwieście tysięcznych jest interpretowane 3.200 a to jest w języku polskim i matematyce błędem. O prawie mam zero pojęcia ale mi się zdaje, że w przypadku wpisania kropki wina jest po stronie allegro. Sprzedający ma prawo oczekiwać, że allegro używa polskiego zapisu, w którym kropka nie jest separatorem dziesiętnym.

    Odpowiedz
  • Zenon(2010-08-09 15:35) Zgłoś naruszenie 20

    Sądy powinny anulować umowy jeżeli pomyłka jest ewidentna. Wiadomo że nikt o zdrowych zmysłach nie sprzedaje domu za 1000PLN.
    Na szczęście w prawie jest zapis o "zasadach współżycia społecznego.", mam nadzieję że sądy będą go stosowały.
    A ludzie którzy wykorzystują te pomyłki to zwykłe gnoje.

    Odpowiedz
  • Piorun(2010-08-09 01:34) Zgłoś naruszenie 01

    warto sie sadzic o takie duperele blad spszedawcy. kupujacy wygrywa nawet w sklepie jak cena produktu jest napisana taka a nie inna to masz prawo zaplacic tyle ile widziales na towarze a nie tyle ile ci karza placic przy kasie...

    Odpowiedz
  • fifi(2010-08-07 18:04) Zgłoś naruszenie 00

    Czy Allegro ma jakiś problem ze zrobieniem takiego modułu, aby nie było konieczności wpisywania kropek i przecinków ?

    Odpowiedz
  • ałutór(2010-08-05 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    Czyż nie byłoby zadość oczekiwaniom i prawa i kupujących, gdyby w ofercie sprzedaży widniała rubryka- oferta ...złotych( słownie... złotych)?
    A ileż razy sprzedający zawierali ceny kretyńskie w tym celu, aby zainteresować potencjalne grono nabywców?
    Za głupotę się odpowiada, za nieuwagę, za słabości. Wszędzie, więc i na aukcjach.
    Uważać, przeczytać, zatwierdzić. Amen

    Odpowiedz
  • planner(2010-08-03 17:37) Zgłoś naruszenie 10

    Witajcie - a co powiecie na sytuację w której dealer jednej z znanych marek samochodów przedstawił naszej firmie ofertę na 2 samochody z omyłkową wartością za jeden??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mix(2010-08-03 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Piog... zwalasz z nóg. Od kiedy 200 to dwadzieścia groszy?

    Odpowiedz
  • zibi(2010-08-03 11:29) Zgłoś naruszenie 20

    No tak. Brak matury z matematyki daje o osobie znać. Chociaż ułamki to wiedza z podstawówki.

    http://www.math.edu.pl/ulamki-dziesietne

    Odpowiedz
  • piog(2010-08-03 10:19) Zgłoś naruszenie 10

    A wg mnie, trzy tysiące dwieście złotych to pisze się 3200 a jak napiszesz 3,200 czy 3.200 to jest trzy złote dwadzieścia groszy i tyle. I nie ma żadnych pomyłek, płaczu itd.

    Odpowiedz
  • Daniello(2010-08-03 08:58) Zgłoś naruszenie 30

    We wrzesniu tego roku obchodze swoje piecdziesieciodwuletnie urodziny i przez te cale lata myslalem, ze 3,200 zlotych to trzy zlote i dwadziescia groszy a 3.200 to trzy tysiace dwiescie zlotych. Dzisiaj czytajac artykul w Gazecie Prawnej dowiaduje sie, ze jest odwrotnie! Czyzby moi nauczyciele matemaryki sprzed lat byli nieukami? Biedna ta Polska.

    Odpowiedz
  • lol(2010-08-03 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Np.w US stawia sie kroooooopki

    Odpowiedz
  • Michał(2010-08-03 08:42) Zgłoś naruszenie 20

    Sprawy bardzo trudne do rozpatrywania, bo nie da się wyrokować żeby wszystko było zgodne z prawem i zasadami współżycia społecznego.
    Z jednej strony konsument (kupujący) powinien być pewny obrotu i mieć zaufanie do przedsiębiorcy (sprzedającego), że wyznaczona cena jest realna. Z drugiej strony świadomość popełnienia pomyłki przez sprzedającego to wykorzystanie błędu.
    W takich sprawach nic nie jest czarne i białe. Tu sa tylko odcienie szarości.

    Odpowiedz
  • Ale z Sądami róznie bywa i anulowanie na nic(2010-08-03 08:24) Zgłoś naruszenie 01

    W Eruropie było juz kilka wyroków że kupiono domy i inne dobra za grosze. I takie były wyroki Sądów.

    Odpowiedz
  • opamiętania ludzie!(2010-08-03 08:22) Zgłoś naruszenie 31

    Nie można czynić ze swojego prawa użytku, który byłby sprzeczny z gospodarczym przeznaczeniem tego prawa i zasadami współżycia społecznego.

    Sąd, który orzeka, sprzedaż auta wartego kilkaset tysięcy za kilka złotych chyba powinien pomyśleć o zmianie pracy. Koszty kupującego w przypadku allegro są prawie żadne (jeżeli kwota wynosi kilka złotych) lub niewielkie jeżeli kilka tysięcy.

    Odszkodowanie należy się z kolei za szkodę. Jaką szkodę poniósł ktoś, kto będąc choćby odrobinę świadomy otaczającej rzeczywistości kupuje za trzy złote towar warty trzy tysiące lub trzydzieści tysięcy. Jeżeli sprzedający niezwłocznie po potwierdzeniu transakcji przez kupującego sprostował błąd, to trudno tu mówić o szkodzie wartej tyle ile opisują w tym artykule.

    Odpowiedz
  • mb(2010-08-03 07:46) Zgłoś naruszenie 61

    "Wystarczy kropka zamiast przecinka, by na internetowej aukcji samochód wart setki tysięcy kupić za kilkaset złotych"
    Chyba odwrotnie - wystarczy przecinek zamiast kropki
    280,000 to dwieście osiemdziesiąt złotych
    280.000 to dwieście osiemdziesiąt tysięcy złotych
    Tu też jest błąd:
    Np. 3,200 – to 3,2 tys. zł, a 3.200 to 3 zł 20 gr.
    w Polsce jest odwrotnie to przecinek oddziela części pełne od dziesiętnych

    Odpowiedz
  • dluznik(2010-08-03 07:38) Zgłoś naruszenie 01

    nie nie ma cwaniaczkow sa tylko pomylki umowa jest rzecza swieta nietykalna pacta sund sevanda zanim ja zawrzesz zastanow sie,zastanow sie zastanow sie i jeszcze raz zastanow sie a jezeli ja zawrzesz to wykonaj chocby ze strata dla siebie ja tak zrobilem nie mam zalu stracilem ale wyszedlem z twarza i ambicja jest prawda ze upadlem nie z winy drugiej strony tylko ze swojej winy tak samo Bog zawarl umowe z Adamem i Ewa 0n im dal wszystko za cene zycia 0ni coz z umiowyb sie nie wywiazali zaplacili za to zyciem jeszcze raz zastanowcie sie nad trescia umowy zanim ja zawrzecie to moja rada.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kuba(2010-08-03 07:06) Zgłoś naruszenie 01

    jakie chore prawo?
    Jak się chce sprzedawać i kupować, niezależnie od tego, czy w realu, czy w internecie np. w serwisie aukcyjnym czy w sklepie internetowym - trzeba uważnie czytać warunki i równie uważnie formułować swoje ogłoszenia.
    Od tego człowiek ma rozum, umie pisać i czytać, aby przy formułowaniu ofert sprzedaży aukcyjnej rzeczy o dużej wartości nie machnąć takiego wielbłąda.

    Odpowiedz
  • nie dla cwaniaczków(2010-08-03 06:53) Zgłoś naruszenie 00

    NO I WYCHODZI CHORE PRAWO.Tak na marginesie to operator(Allegro) powinien zadbać aby można było wstawiać kropkę albo przecinek - wtedy nie będzie z tego powodu pomyłek!!!

    Odpowiedz