Jeżeli przejęcie BZ WBK przez PKO BP zostałoby zrealizowane, to największy polski bank powinien rozważyć wyjście z Banku Pocztowego - powiedział minister skarbu Aleksander Grad.

Szef resortu skarbu powtórzył, że nie widzi potrzeby dalszego zaangażowania PKO BP w akcjonariacie Banku Pocztowego, w którym największy polski bank ma 25-proc. udział. "Podtrzymuję swoje stanowisko, że PKO BP nie musi być zaangażowany w akcjonariat Banku Pocztowego. Jeżeli przejęcie BZ WBK przez PKO BP zostałoby zrealizowane, to tym bardziej największy polski bank powinien rozważyć wyjście z Banku Pocztowego" - podkreślił.

"To jest bezpośrednia decyzja PKO BP i powinna być podjęta po rozmowach z innymi akcjonariuszami Banku Pocztowego. Ze strony Skarbu Państwa na pewno jest zielone światło dla poszukiwania rozwiązania w tej sprawie" - dodał.

Właściciel 70,4 proc. udziałów BZ WBK, irlandzki bank AIB zmuszony jest sprzedać polski bank, ponieważ musi się rekapitalizować i zwiększyć rezerwy o 7,4 mld euro do końca 2010 r. Sprzedaż BZ WBK według niektórych ocen przyniosłaby mu ok. 2,4 mld euro. Zainteresowanie przejęciem BZ WBK wyraziło 7-8 grup bankowych. Z nieoficjalnych doniesień wynika, iż na tzw. krótkiej liście znalazły się globalny bank HSBC z siedzibą w Londynie, francuski BNP Paribas, UniCredit oraz polski PKO BP.

HSBC oraz UniCredit wycofały się z przetargu

Bloomberg podał w poniedziałek, powołując się ma nieoficjalne informacje, że HSBC oraz UniCredit wycofały się z przetargu na bank.

Strategia Banku Pocztowego na lata 2010-2013 przewiduje m.in. debiut spółki na GPW. Z publicznej emisji akcji bank chciałby pozyskać kilkadziesiąt milionów złotych.

75 proc. akcji minus jedna akcja Banku Pocztowego należy do Poczty Polskiej, a 25 proc. plus jedna akcja do PKO BP. Minister infrastruktury sprawuje nadzór właścicielski nad Pocztą Polską i pośrednio nad Bankiem Pocztowym.

Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe w blisko 5 tys. Urzędów Pocztowych oraz we własnej sieci na terenie całego kraju. Oferuje klientom m.in. rachunki osobiste, wpłaty i wypłaty na konto, lokaty złotowe oraz kredyty gotówkowe. Powstał w 1990 r. w Bydgoszczy.