Kołodziejskiego - jak mówił - szczególnie niepokoi brak publikacji przez Rządowe Centrum Legislacyjne ogłoszeń koncesyjnych. Publikacja ta pozwoli uruchomić proces cyfryzacji. Ogłoszenia te zostały wysłane do RCL na początku czerwca.

"Jeżeli Rządowe Centrum Legislacji będzie blokowało (cyfryzację), to po to, żeby nowa Rada próbowała to ogłoszenie jakoś zatrzymać, po to, żeby spróbować je zmienić. Nie bardzo widzę podstawę i cel zmiany. (...) Potem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie się zastanawiała nad procesem, rząd będzie się zastanawiał nad ustawą cyfryzacyjną, nadawcy będą zastanawiali się nad propozycjami rządu. (...) Jeżeli nie będzie realizacji tej koncepcji (UKE i obecnej KRRiT), która jest wpisana w te ogłoszenia, to wszystko może się odwlec o rok albo i dłużej" - zaznaczył Kołodziejski.

Dodał, że KRRiT cały czas "naciska" na RCL ws. publikacji ogłoszeń. "Bezskutecznie" - dodał.

Kołodziejski pełni funkcję przewodniczącego KRRiT do czasu powołania następców, po tym jak Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie Krajowej Rady za 2009 rok.

Rada będzie mogła przyznać programom miejsca na multipleksach

Również UKE czeka na publikację ogłoszeń przez RCL. Po publikacji Rada będzie mogła przyznać programom miejsca na multipleksach, a UKE zgodnie z wymaganiami prawa telekomunikacyjnego przydzieli im następnie częstotliwości radiowe. Zdaniem prezes UKE Anny Streżyńskiej, gdyby tak się stało, to pierwsze "wyspy cyfrowe, czyli obszary, na których będzie można odbierać naziemną telewizję cyfrową, mogłyby powstać w Polsce już we wrześniu br.

Zgodnie z uzgodnieniami UKE i KRRiT na drugim multipleksie znajdą się: Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Każdy z tych nadawców będzie miał możliwość nadawania z tego multipleksu dwóch kanałów.

Na pierwszym mają być z kolei: TVP1, TVP2 i TVP Info. Cztery pozostałe miejsca będą przeznaczane dla nowych nadawców. Zostaną oni wybrani przez KRRiT w konkursie.

W momencie uruchomienia trzeciego multipleksu zostaną na niego przeniesione: TVP1, TVP2 i TVP Info. Na trzech zwolnionych w ten sposób miejscach na pierwszym multipleksie TVP będzie mogła uruchomić kanały tematyczne.