Znacznie lepsze niż zakładano wyniki Jarosława Kaczyńskiego w ostatecznej rozgrywce o fotel prezydencki, mogą ożywić opozycję, tłumiąc optymizm co do rządowych planów w sprawie redukcji deficytu budżetowego – pisze agencja Bloomberg, powołując się na opinie politologów i ekonomistów.

Podczas gdy poparcie dla Bronisława Komorowskiego, zwycięzcy w wyborach, niewiele się zmieniło od początku kampanii, w przypadku Kaczyńskiego wzrosło prawie dwukrotnie poczynając od pierwszych sondaży z kwietnia. To wzmacnia pozycję PiS przed wyborami samorządowymi w tym roku i parlamentarnymi w roku 2011, a równocześnie osłabia dążenie rządu do przeprowadzenie niezbędnych oszczędności.

“Kampanie do wyborów samorządowych, a nawet powszechnych, już się zaczęły, co stanowi poważne wyzwanie dla Platformy Obywatelskiej” – twierdzi Anna Sosnowska-Materska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego – „Wyścig do prezydentury potwierdził, że w polskim społeczeństwie istnieją głębokie podziały, w efekcie można mówić o pyrrusowym zwycięstwie PO”.

Zwycięstwo Komorowskiego daje PO kontrolę nad urzędem prezydenckim oraz rządem, kończąc erę politycznych sporów za czasów byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Złoty wzrósł wczoraj wobec euro o 0,9 proc., gdyż inwestorzy zakładają, że współpraca między dwoma najwyższymi urzędami pozwoli rządowi znacznie łatwiej na dokonywanie redukcji deficytu budżetowego, który w zeszłym roku powiększył się do 7,1 proc. PKB.

Realia polityczne tłumią optymizm

Polskie realia polityczne mogą jednak stłumić ten optymizm, mówi Ernest Pytlarczyk, ekonomista w BRE Banku w Warszawie.

“Ryzyko wzrostu poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, staje się dla partii rządzącej argumentem przeciwko szybkim cięciom wydatków. Nowy prezydent najpewniej będzie współpracował z rządem, ale jego poparcie dla niepopularnych cięć fiskalnych, nie rozwiąże problemu utrzymania poparcia dla partii rządzącej” – mówi Pytlarczyk.

Już po wyborach premier Donald Tusk podkreślił, że „niektóre z planowanych przez nas zmian będą wymagały poparcia naszego partnera koalicyjnego”.

Bloomberg w związku z tym przypomina, że PSL był przeciwko nominacji Marka Belki na prezesa NBP, wicepremier Waldemar Pawlak odmówił zadeklarowania swego poparcia dla Komorowskiego, a sześćdziesiąt procent elektoratu PSL głosowało na Kaczyńskiego.

“Zwycięzcą w głosowaniu został Kaczyński i jego partia” – podkreśla Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego – „Kaczyński zyskał ogromne korzyści, umocnił swoje przywództwo w PiS oraz zapewnił lepszą pozycję partii”, umożliwiając jej kierowanie rządem koalicyjnym po następnych wyborach.