Wyjeżdżając na wakacje, warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, które uchronią nas przed przykrymi niespodziankami. Szczególna ostrożność powinna towarzyszyć nam przy dokonywaniu różnego rodzaju transakcji finansowych. Nieostrożność przy dokonywaniu opłat i posiadanie przy sobie zbyt dużej gotówki może nas bowiem drogo kosztować i sprawić, że koszty wyjazdu znacznie się zwiększą. Należy więc pamiętać o tym, że im ciekawsza podróż i bardziej egzotyczny kraj, tym bardziej powinniśmy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Operacje bezgotówkowe

Polacy wyjeżdżając w podróż za granicę, coraz częściej zamiast gotówki zabierają ze sobą karty płatnicze lub kredytowe. To dobra decyzja, bo nigdy nie wiadomo, jaka kwota nam będzie potrzebna. Posiadanie przy sobie zbyt dużej gotówki zawsze kusi potencjalnych złodziei i naraża nas na dodatkowe niebezpieczeństwo. Karty płatnicze są pod tym względem zdecydowanie bezpieczniejsze. Do podjęcia za ich pomocą gotówki potrzebne są bowiem kody. Ponadto, mając karty, nie musimy od razu pobierać z bankomatu dużej kwoty. W każdej chwili możemy bowiem wypłacić tyle pieniędzy, ile będzie nam w danym momencie potrzebne. W większości krajów nie musimy nawet wypłacać gotówki z bankomatu, bowiem możliwe są płatności kartą płatniczą lub kredytową.

Zabierając ze sobą na wyjazd kartę płatniczą lub kredytową, warto pamiętać o tym, że bezpiecznie jest wziąć ze sobą co najmniej dwie karty. Najlepiej, jeżeli należą one do dwóch różnych organizacji płatniczych np. Visa i MasterCard. Jeżeli jedna karta zostanie zgubiona lub skradziona, to nie zostaniemy bez pieniędzy. Będziemy mogli się posługiwać drugą kartą. Posiadanie co najmniej dwóch kart różnych organizacji płatniczych pozwoli nam też na uniknięcie problemów z autoryzacją transakcji. Może się bowiem zdarzyć, że jedna karta nie będzie akceptowana w danym punkcie i wtedy będziemy mieli możliwość posłużenia się drugą.

Zasady bezpieczeństwa

Posiadając więcej niż jedną kartę płatniczą lub kredytową bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby karty przechowywać w różnych miejscach, a nie np. w tym samym portfelu. Jeśli bowiem zgubimy portfel lub zostanie on nam skradziony, to nie stracimy dostępu do pieniędzy i będziemy mieli możliwość posłużenia się drugą kartą.

Podczas dokonywania płatności kartą należy również pamiętać, by nie spuszczać karty z oczu. Niestety w praktyce zdarza się to bardzo często, szczególnie przy płatnościach w restauracjach. Umożliwia to złodziejom skopiowanie karty i kradzież pieniędzy z konta.

Różnie ważne jak pilnowanie karty, jest strzeżenie kodu PIN. Wpisując go, należy zwrócić uwagę, by nie został on zauważony i zapamiętany przez osoby trzecie. W tym celu można np. przysłonić klawiaturę terminala dłonią. Kodu PIN nie należy też wpisywać w telefonie komórkowym czy na kartce przechowywanej np. w portfelu z kartami. Kradzież telefonu czy portfela da bowiem złodziejowi bezproblemowy dostęp do naszego konta i znajdujących się na nim pieniędzy.

Posługiwanie się na wakacjach kartą płatniczą lub kredytową zamiast gotówki jest nie tylko bezpieczniejsze, ale także tańsze. Za transakcje bezgotówkowe, także wykonywane za granicą, większość banków nie pobiera prowizji. Tymczasem przy wymianie gotówki w kantorze narażamy się na niebezpieczeństwo, że weźmiemy zbyt dużą ilość pieniędzy i będziemy musieli przywieźć je z powrotem i ponownie wymienić na złotówki. Możemy stracić wtedy na różnicach kursowych. Jeśli ktoś ma dwa konta osobiste i karty płatnicze, warto zajrzeć do cennika i sprawdzić, jakie prowizje bank pobiera za wypłaty z bankomatów za granicą.