Najwięksi gracze na rynku kablówek – UPC Polska, Vectra i Multimedia – szukają okazji do przejęć i rozwoju oferty. Na ich celowniku jest czwarty co do wielkości operator – Grupa Aster.
– W przyszłym roku mija pięć lat, fundusz MID Europa Partners będzie chciał wyjść z inwestycji w naszą firmę, to naturalne – tak o planach sprzedaży mówi Janusz Arciszewski, prezes Aster należącego właśnie do MID. Według analityków cena za operatora wahać się może od 1,7 do nawet 2 mld zł. Według informacji „DGP” niewykluczone, że wcześniej któryś z liderów rynku sięgnie po mniejszego gracza – Stream Communications, posiadającego ponad 73 tys. klientów. Kontrolujący operatora czeski fundusz inwestycyjny Penta szukał kupca na swoje udziały już w ubiegłym roku. Ale wówczas żaden z dużych operatorów nie odpowiedział na ofertę z powodu wygórowanej ceny. – Teraz fundusz ją urealnił i znowu szuka kupca – mówi nam przedstawiciel jednego z operatorów.
Penta nie odpowiada wprost, czy chce sprzedać udziały. – Choć Stream ma satysfakcjonujące wyniki, inwestycja wciąż jest za mała z punktu widzenia naszych kryteriów inwestycyjnych – mówi lakonicznie Martin Danko, rzecznik funduszu.

Łączą siły

Wszyscy najwięksi operatorzy od dawna przyznają, że są zainteresowani konsolidacją, ale nie chcą mówić o szczegółach. – Prowadzimy szereg rozmów, na różnym poziomie zaawansowania. Wszystkie opatrzone klauzulą poufności – mówi Krystyna Kanownik, rzecznik Multimediów, trzeciego co do wielkości operatora.
Łączenie sił to jeden ze sposobów obrony pozycji na rynku przed konkurencją – agresywnie walczącą o klientów usługami telewizyjnymi w miastach Telekomunikacją Polską oraz platformami satelitarnymi Cyfrowym Polsatem, który oferuje już dostęp do internetu, a także Cyfrą+ i n. Tymczasem polski rynek kablowy – jak podkreśla Patrycja Gołos, dyrektor w UPC Polska – jest bardzo rozdrobniony: z TP i trzema platformami walczy aż 500 operatorów różnej wielkości. – Konsolidacja branży jest zatem niezbędna, aby uzyskać efekt skali, móc dalej się rozwijać oraz skutecznie konkurować z innymi graczami na rynku – dodaje.
Ale zanim dojdzie do przejęć, operatorzy szykują się do jesiennej walki o klientów nowymi usługami. Większość nowości owiana jest na razie tajemnicą, ale klienci mogą spodziewać się kolejnych kanałów (także w HD), niższych cen oraz poprawy szybkości oferty dostępu do sieci.VoD w kolejnych miastach

Jak udało się dowiedzieć „DGP”, Multimedia planuje też w najbliższym czasie kolejne pakiety tematyczne w swojej ofercie wideo na żądanie. UPC Polska będzie rozszerzać usługi VoD o kolejne miasta (jeszcze w tym miesiącu ruszą we Wrocławiu i Opolu), a także zasięg dostępu do internetu. Vectra, która na razie takiej usługi nie ma – jak wynika z naszych informacji – rozważa jej wprowadzenie w tym roku. Operator może wystartować też z dostępem do mobilnego internetu. Aster, który oferuje już internet mobilny i komórki, planuje kolejny krok. – Chcemy wejść w nowy segment i świadczyć usługi na sieci innych operatorów – zapowiada Janusz Arciszewski.
Rynek czekają kolejne fuzje i przejęcia
Fuzja między Aster a Vectrą, UPC Polska lub Multimedia to tylko jedna z wielu potencjalnych transakcji, do której może dojść na rynku telekomunikacyjnym wartym ponad 40 mld zł rocznie.
Zdaniem Grażyny Piotrowskiej-Oliwy, wiceprezydent Pracodawców RP, a wcześniej wieloletniej prezes PTK Centertel, operatora sieci Orange, jednym z najbardziej oczekiwanych przez rynek wydarzeń w najbliższym czasie będzie spodziewana sprzedaż przez Telekomunikację Polską spółki TP Emitel – operatora naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w Polsce, lidera w zakresie prac związanych m.in. z cyfryzacją i rozwojem usług bazujących na nowoczesnych systemach łączności bezprzewodowej. – To bardzo atrakcyjny kąsek – mówiła podczas wczorajszej konferencji „Fuzje i przejęcia” zorganizowanej przez „Puls Biznesu” i Pracodawców RP.
Na rynku głośno spekuluje się też na temat przejęcia P4 – operatora sieci Play – oraz Polkomtela – operatora sieci Plus. Analitycy wyceniają P4 na blisko 5 mld zł. Polkomtela – na 13 – 17 mld zł. Zdaniem Piotrowskiej-Oliwy to zawyżone wyceny. Uważa, że Play wart jest maksymalnie 1,5 mld zł, a wycena Polkomtela też jest mocno wyśrubowana. W przypadku tego ostatniego – według byłej szefowej Orange – bardziej prawdopodobne jest kupno operatora przez fundusze private equity.
mf