PKO BP to jeden z ostatnich banków, który wymieni stare karty z paskiem magnetycznym na nowoczesne, wyposażone w czip. – Latem ruszy pilotaż, a po wakacjach zaczniemy sukcesywnie wymieniać karty – mówił wczoraj Zbigniew Jagiełło, szef PKO BP.

Najpierw bank będzie wymieniał karty do kont, czyli Visa Express, Aurum, Platinum i Graffiti. Ten proces powinien się zakończyć w ciągu 18 miesięcy. W dalszej kolejności będą wymieniane karty kredytowe i biznesowe. W sumie PKO BP do końca 2012 roku wymieni za darmo ponad 6 milionów kart.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej i wewnętrznymi regulacjami banków karty z czipem powinny zastąpić całkowicie te z paskiem od początku przyszłego roku. PKO BP jako ostatnia z największych instytucji ruszyła do wymiany kart. U największego konkurenta – Pekao – ten proces rozpoczął się na jesieni ubiegłego roku, a powinien się zakończyć najpóźniej w przyszłym roku.

– Do tej pory wymieniliśmy prawie 50 proc. z 3,5 mln kart – mówi Paweł Pomianowski, dyrektor Biura Produktów Kartowych w Pekao.

Migrację do nowego standardu na przełomie 2010 i 2011 roku chce zakończyć mBank, który wydał ponad 2,4 mln kart. Bliski zakończenia procesu jest także ING Bank.

PKO BP przejście na czipa chce wykorzystać, aby do wszystkich nowych kart dołożyć technologię płatności zbliżeniowych Paywave. Umożliwia ona zapłatę niewielkich kwot, do 50 zł, bez konieczności autoryzowania transakcji pinem lub podpisem. Prezes Jagiełło podkreślał, że tym sposobem bank chce rozruszać rynek płatności zbliżeniowych w Polsce. Leży to w interesie banków. Jeśli uda się przekonać do używania kart przy transakcjach o małych wartościach, zwiększy się liczba płatności bezgotówkowych. Z każdej takiej transakcji do banku trafia część prowizji.

Rynek płatności zbliżeniowych w Polsce jest zdominowany przez konkurenta Visy – Mastercard i technologię PayPass. Wyposażonych w nią kart jest około pół miliona, oferowane są one przez 10 banków.

8 mln kart płatniczych i kredytowych używanych przez Polaków wyposażonych było w czipy na koniec 2009 roku