Wspólnie z Kontomierzem.pl, porównywarką internetową, która analizuje operacje przeprowadzane przez posiadaczy rachunków, sprawdziliśmy, które banki mają najbardziej atrakcyjną ofertę kont dla osób o miesięcznych dochodach przekraczających 6 tys. zł. Założyliśmy, że taki klient aktywnie korzysta z karty płatniczej (wydaje 2 tys. zł miesięcznie), utrzymuje średnie saldo na rachunku w wysokości 8 tys. zł i wykonuje 16 przelewów internetowych w miesiącu.

– Najlepsze konto osobiste proponuje takim klientom Toyota Bank. Klient zarabia nie tylko dzięki oprocentowaniu rachunku (2,75 proc.), ale też w momencie, gdy kartą płaci za zakupy. Na jego rachunek wraca bowiem 1 proc. wydanej kwoty – mówi Piotr Włodarek z Kontomierz.pl.

W ciągu roku daje to łączny dochód w wysokości 460 zł. Przyjęliśmy jednak, że nasz aktywny posiadacz rachunku bankowego raz w miesiącu dokonuje też wypłaty z bankomatu znajdującego się za granicą. Wypłaca wówczas równowartość 600 zł. Dlatego zysk z ROR-u prowadzonego przez Toyota Bank trzeba pomniejszyć o 216 zł (3 proc. kwoty wypłacanej w ciągu roku). Wszystkie inne usługi są za darmo. W sumie więc, jeśli mamy takie konto, to w ciągu 12 miesięcy domowy budżet może zostać zasilony kwotą 244 zł.

Niewiele mniej, prawie 200 zł, można zarobić na rachunku w Alior Banku. Oprocentowanie jest tu wyższe – 3,2 proc., ale nie ma usługi Cash Back i trzeba zapłacić za wydanie karty płatniczej (5 zł miesięcznie).

Atrakcyjną ofertę ma też Eurobank. Oprocentowanie rachunku wynosi 3,5 proc., jednak trzeba się liczyć z większymi kosztami. Oprócz 11 zł rocznie za wydanie karty musi też zapłacić 1 zł za wypłatę z obcego bankomatu (statystycznie 36 razy w ciągu roku) i 5 zł – z bankomatu za granicą. Przykładowy klient zarobi na tym ROR-ze ok. 170 zł w ciągu roku.

84 zł na plusie jest też posiadacz konta Wydajesz & Zarabiasz w BZ WBK.

A które banki mają najdroższe rachunki?

– Najdroższe są tzw. konta prestiżowe w dużych bankach. Na ostatnim 87. miejscu zestawienia jest rachunek db Elite, który rocznie kosztuje prawie 6 tys. zł. Wszystkie usługi są za darmo, ale za prowadzenie takiego rachunku trzeba miesięcznie zapłacić 500 zł – mówi Piotr Włodarek.