Największy w tym roku debiut giełdowy odbędzie się w Chinach. Tamtejsze media szacują, że Agricultural Bank of China, czyli Rolniczy Bank Chin ściągnie z rynku 30 mld dolarów.

Jest co najmniej 350 milionów powodów, dla których inwestorzy będą chcieli kupować akcje tego chińskiego banku. Tylu bowiem klientów, żyjących w większości w regionach wiejskich, posiada Agricultural Bank of China, zwany potocznie w Państwie Środka bankiem ABC.

Debiut kredytodawcy wyspecjalizowanego w udzielaniu pożyczek milionom chińskich rolników już za niespełna tydzień. Według informacji z giełdy w Hongkongu miałby nastąpić 10 czerwca. Akcje banku mają być emitowane także w Szanghaju.

Choć bank ABC jest mniej rentowny od swych rodzimych rywali, uwagę inwestorów i analityków przyciąga jego olbrzymi potencjał i możliwości dalszego rozwoju.
Agricultural Bank ma w całych Chinach ponad 24 tys. oddziałów, poczynając od placówek na tropikalnej wyspie Hainan na południu po Nenjiang w północnej prowincji Heilongjiang. Zgodnie ze strategią banku zamierza on do 2011 roku powiększyć liczbę klientów w regionach wiejskich do 400 mln, czyli więcej niż wynosi obecnie łączna liczba ludności USA i Niemiec.

Dla porównania chiński bank przemysłowo-handlowy, ICBC, największy na świecie pod względem wartości rynkowej (216 mld dolarów) ma ponad 16 tys. oddziałów i 216 mln klientów w Chinach. Z kolei brytyjski HSBC, trzeci na świecie w rankingu kapitalizacji rynkowej, prowadzi działalność w 8 tys. oddziałów rozlokowanych w 88 krajach.

Agricultural Bank of China został utworzony jeszcze w 1951 roku na polecenie Mao Zedonga (Mao Tse-tunga) dla finansowania spółdzielni rolniczych.