Niewielu klientów będzie zadowolonych z wyników, jakie w maju osiągnęły fundusze akcji. Na polskiej giełdzie zarobiły tylko dwa zarządzane przez TFI Allianz, najlepsze towarzystwo w ubiegłym miesiącu.
Maj nie był udanym miesiącem dla inwestujących w akcje. Główne indeksy warszawskiego parkietu, WIG i WIG20, straciły w tym czasie po 4,5 i 4,1 proc. Spośród 51 funduszy polskich akcji zyski w ubiegłym miesięcy przyniosły tylko fundusze TFI Allianz, zwycięzcy majowego rankingu. Były to Allianz Akcji MiŚ Spółek (2,8 proc.) i Allianz Akcji Plus (5,2 proc.).
Nie najlepiej wypadły też fundusze akcji zagranicznych wyceniane w złotych. Na 80 takich podmiotów zyski przyniosło zaledwie 18. Ich stopy zwrotu znalazły się w przedziale od 0,2 proc. do 8,2 proc.
Najlepszy wynik miał PKO Małych Spółek Japońskich, i to mimo że akcje japońskie spadały w maju. Indeks Nikkei 225 stracił ponad 11 proc. – Znacznie umocniła się japońska waluta. Na skutek odwrotu inwestorów od ryzykownych instrumentów finansowych jen, często uznawany za bezpieczną przystań, umocnił się do złotego w ubiegłym miesiącu o niemal 16 proc. – tłumaczy Rafał Lerski, doradca inwestycyjny z Expandera.
Duże umocnienie dolara, o ponad 12 proc., sprawiło, że świetnie wypadła też część funduszy obligacji. Najlepsze dłużne fundusze dolarowe zyskały od 11,3 proc. do 13,4 proc. Tu liderem był UniDolar Obligacje.
Zachowanie giełd w maju nie dało wyraźnych sygnałów co do kierunku, w którym pójdą notowania. Indeksy z dnia na dzień traciły lub zyskiwały po kilka procent. Rafał Lerski wskazuje, że od strony analizy makroekonomicznej nie widać jeszcze żadnych oznak świadczących o tym, że zagrożona mogłaby być kontynuacja ożywienia globalnej gospodarki. – Jeżeli jednak giełdy w najbliższych dniach powrócą do wyraźnych spadków, warto będzie na dłużej zmniejszyć udział akcji w portfelu – dodaje.
W majowym rankingu „DGP” i Expandera najlepsze okazało się TFI Allianz Polska (4,41 pkt.). Dobrze poradziły sobie, poza produktami inwestującymi w polskie akcje, także zarządzane przez Allianz fundusze mieszane oraz pieniężne i gotówkowe. Najgorzej w maju wypadły fundusze Skarbiec TFI (-4,56 pkt).