Jak dowodzą badania, większość internautów korzysta z najprostszych haseł, takich jak „1234”, „hasło” czy „qwerty”. Firma ESET, producent programu antywirusowego ESET NOD32 Antivirus oraz pakietu bezpieczeństwa ESET Smart Security, radzi, jak utrudnić internetowym włamywaczom życie i przygotować silne i co równie ważne, łatwe do zapamiętania hasło.

Jakie błędy popełniamy najczęściej? Przy korzystaniu z wielu serwisów online stosuje się do kilku jedno hasło. Co gorsza, zdarza się, że takie hasło jest zapisywane na kartce i przechowywane w pobliżu komputera. Wśród najpopularniejszych błędów popełnianych podczas ustalania haseł ESET wymienia m.in. wykorzystywanie własnego imienia, nazwy stosowanego systemu operacyjnego, numeru telefonu komórkowego, numeru rejestracyjnego samochodu, nazwy hobby czy wreszcie powtórzenie frazy widocznej w tekście na stronie podczas logowania, np. witamywbanku. Błędem jest również korzystanie wyłącznie z małych lub dużych liter albo tworzenie haseł bardzo skomplikowanych, które są trudne do zapamiętania, przez co zmuszają użytkownika do zapisania ich na kartce.

David Harley, członek działu badawczego oraz dyrektor działu wywiadu zagrożeń firmy ESET, określił dziewięć zasad, które pozwalają stworzyć bezpieczne i łatwe do zapamiętania hasła:

● Łącz i przeplataj znaki dwóch słów, stosując przy tym duże i małe litery, np. czerwony garnek = CeZwRnOyGraEnK.

● Przeplataj litery dowolnego wyrazu z cyframi np. flash 9708 = f9L7a0s8H.

● Łącz ze sobą dwa słowa, używając jako łącznika dowolnego symbolu, np. CzeRwoNy^GarNek.

● Wpleć w hasło znaki specjalne (!@#$%).

● Twórz hasło z błędną pisownią (bądź przy tym konsekwentny), np. mózg = MuSk.

● Stosuj duże litery w niekonwencjonalnych miejscach, np. waRszAwa.

● Twórz hasło jako zlepek pierwszych liter wyrazów tworzących dłuższą frazę np. MtRdM (mamy tego roku deszczowy maj).

● Zastępuj litery cyframi – E=3, A=4, T=7 itd., np. K4$74 (kasta).

● Nie wykorzystuj tego samego hasła do zabezpieczania kilku serwisów lub komputerów.

Im więcej zasad zastosuje się podczas tworzenia hasła, tym będzie ono trudniejsze do odgadnięcia przez niepowołane osoby lub specjalne aplikacje przeznaczone do łamania zabezpieczeń. Warto również pamiętać, że silne hasło powinno składać się z co najmniej 8 liter. Specjaliści radzą, aby hasło regularnie zmieniać.

pp