Wicepremier, lider PSL Waldemar Pawlak uważa, że "sensownym rozwiązaniem" byłoby przełożenie głosowania nad kandydaturą Marka Belki na szefa NBP na czas po wyborach prezydenckich.

Pawlak był pytany podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, czy PSL byłoby skłonne poprzeć ewentualny wniosek o przełożenie głosowania nad wyborem szefa banku centralnego.

"To jest myślę sensowne politycznie rozwiązane. To jest rozwiązanie, które na pewno może być bardziej konstytucyjne niż w tej chwili próba na siłę rozstrzygnięcia powołania prezesa NBP" - odparł Pawlak.

Prezes PSL nie chciał jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy jego partia może zmienić stanowisko i ewentualnie poprzeć kandydaturę Belki.

Wicepremier powtórzył, że jego ugrupowanie nie zgadza się z poglądami ekonomicznymi Belki. Jak powiedział, nie jest to odpowiedni ekonomista na obecne czasy.

"Rozmawiać nigdy nie zaszkodzi. Zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć"

"Jego doświadczenie było dobre 10, 8, 6 lat temu. To był czas, kiedy doktryna monetarna była bardzo popularna na świecie, (...) dzisiaj potrzebni są ekonomiści, którzy prezentują bardziej aktywne spojrzenie na ekonomię, nie tak niewolnicze wobec praw rynku, a bardziej otwarte na twórcze i pomysłowe działania, które łagodzą skutki kryzysu" - ocenił Pawlak.

Pawlak nie wykluczył rozmów z pełniącym obowiązki prezydenta, marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim na temat przedstawionej przez niego kandydatury Belki. "Rozmawiać nigdy nie zaszkodzi. Zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć" - zaznaczył.

Prezes PSL stwierdził, że rozmawiał na temat obsady stanowiska szefa NBP z Komorowskim, ale nie pojawiały się żadne nazwiska potencjalnych kandydatów. "Rozmawiałem z marszałkiem Komorowskim. Rozstając się, miałem przekonanie, że podziela opinię, że ta kandydatura nie powinna być zgłaszana, jeżeli nie ma poważnych zagrożeń" - dodał.

W czwartek Komorowski poinformował, że rekomendował Belkę na stanowisko prezesa NBP

Pawlak mówił też, że Komorowski jako pełniący obowiązki prezydenta "zachowuje się jakby to nie było czasowe wykonywanie i nie konsultuje żadnych decyzji". "Z tego co wiem, to nawet z Platformą nie konsultuje swoich decyzji. Może być ciekawie" - podkreślił.

W czwartek Komorowski poinformował, że rekomendował Belkę na stanowisko prezesa NBP. Komorowski zapowiedział, że głosowanie nad kandydaturą Belki ma się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zaplanowanym od 9 do 11 czerwca.

Na piątkową konferencję Pawlak przyszedł z przenośnym z ipadem. Był pytany przez dziennikarzy, czy nie obawia się zarzutów, że w ten sposób reklamuje ten produkt. Odparł, że zachęca do tego, by "unikać jakichkolwiek nazw", ale żartobliwie, nawiązując do logo producenta ipada, dodał, że stara się go trzymać "w takiej pozycji, żeby nie było widać jabłuszka".