Rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór powiedział dziś, że prospekt Tauronu prawdopodobnie zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.

Prospekt został zatwierdzony w związku z ofertą publiczną akcji serii B, C, J i K oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii od A do K. Oferującymi akcje Tauronu są Unicredit CAIB Polska i Trigon Dom Maklerski - czytamy w komunikacie KNF.

Szef resortu skarbu Aleksander Grad mówił w ubiegłym tygodniu, że na początku czerwca rozpocznie się cała procedura upublicznienia spółki i pod koniec czerwca powinno być pierwsze notowanie na warszawskiej giełdzie. Do inwestorów indywidualnych ma być skierowany pakiet do 25 proc. akcji, z ok. 53 proc. przeznaczonych na sprzedaż.

Grad spodziewa się dużego zainteresowania ofertą publiczną spółki ze strony krajowych i zagranicznych inwestorów finansowych, jak i inwestorów indywidualnych. Wyjaśnił, że podczas prywatyzacji Tauronu resort skarbu chce przyjąć podobne zasady, jak w przypadku sprzedaży akcji PZU, aby zachęcić Polaków do zakupu akcji tej spółki energetycznej.

"Niedawno zakończona oferta PZU była największą w historii warszawskiego parkietu i w Europie od 2007 roku. Transakcja ta przyniosła wiele nowych doświadczeń, zarówno jeżeli chodzi o zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, jak też instytucjonalnych i detalicznych inwestorów krajowych" - podkreślił cytowany w czwartkowym komunikacie szef resortu skarbu.

"Nowatorska strategia uplasowania akcji wśród inwestorów detalicznych, według zasady: "bez lewarów, bez kolejek, bez redukcji", doprowadziła do znaczącego udziału w ofercie akcjonariatu obywatelskiego. Wszystkie pozytywne doświadczenia z IPO PZU zamierzamy wykorzystać także w ofercie Taurona. Jestem przekonany, że oferta publiczna spółki wzmocni pozycję Warszawy jako centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej" - dodał Grad.

"Zakończenie ważnego etapu przygotowań do oferty publicznej"

"Zatwierdzenie prospektu to jednocześnie zakończenie ważnego etapu przygotowań do oferty publicznej. Decyzja KNF otwiera nam możliwość publikacji prospektu i rozpoczęcia oferty publicznej, która skierowana będzie do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce oraz wybranych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych" - podkreślił cytowany w czwartkowym komunikacie prezes zarządu Tauron Polska Energia Dariusz Lubera.

Jak mówił wcześniej minister skarbu, pakiet akcji Tauronu przeznaczony dla jednego inwestora indywidualnego będzie wart około 10 tys. zł. Resort skarbu chce, by ewentualna redukcja zapisów w tej grupie była jak najniższa, by inwestorzy indywidualni nie musieli korzystać z kredytów.

Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.

Resort ma 87,8 proc. akcji spółki, pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy.