Pawlak zapowiedział, że jego partia nie zagłosuje za kandydaturą Belki. Szef PSL stwierdził, że marszałek Komorowski nie konsultował się z koalicjantem w sprawie kandydata na nowego szefa NBP. Według Pawlaka, kandydata powinien wskazać prezydent wybrany w wyborach powszechnych, a nie osoba, która tymczasowo pełni obowiązki głowy państwa. Ponadto - podkreślił szef PSL - jego partia nie zgadza się z poglądami ekonomicznymi Belki.

"To nie kwestia koalicyjna, to kwestia odpowiedzialności całego Sejmu (...) kampania wyborcza, a szczególnie prezydencka, gdzie kandydaci obu partii biorą udział w tym wyścigu, nie ułatwia życia koalicji, tylko utrudnia, zawsze jakieś tam kłody rzuca. Jestem optymistą, ta koalicja potrwa do końca kadencji" - powiedział w czwartek dziennikarzom Schetyna.

"To bardzo poważna decyzja, poważna inicjatywa, więc ja bym się bardzo zdziwił, gdyby wszyscy, szczególnie kandydaci w wyborach prezydenckich, powiedzieli tak, to świetna inicjatywa, świetny pomysł" - dodał

"Zobaczymy, jak zagłosują inne kluby, zobaczymy, czy jest chęć wsparcia NBP, czy też nie"

Jak ocenił, kandydatura Belki jest ciekawa. "To rzetelny, bezpartyjny fachowiec, będziemy o tym rozmawiać. Decyzję podejmie parlament, sprawa jest otwarta" - dodał Schetyna.

Zapewnił także, że koalicja trwa i jest stabilna. Pytany, czy nie lepiej było skonsultować z PSL kandydaturę Belki przed jej ogłoszeniem, Schetyna powiedział: "To zawsze jest trudne. Marszałek Komorowski ma prawo inicjatywy personalnej i z niej korzysta. Ta sprawa jest otwarta. Nikt nie narzuca ani głosów, ani sposobu głosowania. To dobry temat na rozmowę".

"Zobaczymy, jak zagłosują inne kluby, zobaczymy, czy jest chęć wsparcia NBP, czy też nie" - powiedział Schetyna. Jak dodał, chciałby, aby w Sejmie odbyła się merytoryczna debata o kwalifikacjach kandydata na szefa NBP, o tym, czy sobie poradzi i czy da gwarancje złotówce i naszym oszczędnościom.

"Czy polityka będzie miała wpływ na ten wybór - zobaczymy. Mam nadzieję, że nie, że będziemy w stanie wznieść się ponad te polityczna animozje i sympatie" - powiedział Schetyna. Jak dodał, obecnie najważniejsza sprawa to bezpieczeństwo oszczędności, silny złoty i walka z kryzysem.

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta, na sześcioletnią kadencję

Schetyna uważa, że Belka ma szanse, aby zostać szefem NBP. "Jeżeli ocenialibyśmy merytoryczną wiedzę kandydata i jego przygotowanie, wszyscy powinni być za. Jeżeli są inne oceny, to wynikają z polityki" - podkreślił.

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta, na sześcioletnią kadencję. Jest on przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej i zarządu NBP. Szef banku narodowego jest powołany bezwzględną większością głosów.

Według zapowiedzi marszałka Komorowskiego, głosowanie nad wyborem nowego szefa NBP, ma odbyć się na następnym posiedzeniu Sejmu.