Marszałek Sejmu zapowiedział, że kandydaturę Belki oceni sejmowa komisja finansów publicznych. "Moim zamiarem jest przegłosowanie tej kandydatury na najbliższym posiedzeniu Sejmu" - podkreślił. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest od 9 do 11 czerwca. Przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Paweł Arndt powiedział, że kandydaturą prof. Marka Belki na stanowisko prezesa NBP komisja zajmie się w środę, 9 czerwca.

"Wydaje mi się to działanie absolutnie stabilizujące NBP. Jestem przekonany, że nawet w tak trudnym okresie, jakim jest obecna kampania i dramat powodzi, spotka się to z pełnym zrozumieniem i akceptacją. Chodzi przecież o nasze wspólne polskie pieniądze, o bezpieczeństwo pieniędzy całej Polski" - powiedział marszałek Komorowski.

"Belka ma wystarczająco duże doświadczenie i umiejętności"

Jego zdaniem, Belka ma wystarczająco duże doświadczenie i umiejętności - sprawdzone zarówno w praktyce, jak i poprzez wiedzę teoretyczną - aby objąć funkcję szefa banku centralnego. Jak dodał, Belka ma też wystarczająco mocną pozycję na arenie międzynarodowej i w Polsce.

W ocenie Komorowskiego, Belka jest kandydatem, który uzyska poparcie większości w Sejmie. Jak podkreślił, nie jest on kandydatem partyjnym. "Wydaje mi się, że widać gołym okiem, że nie jest to kandydatura partyjna, nie jest to kandydatura politycznie bardzo naznaczona obecną aktywnością, człowiek spoza układu partyjnego" - zaznaczył Komorowski.

Marszałek powiedział, że jest przekonany i wydaje mu się rzeczą niemożliwą, aby kluby parlamentarne głosowały przeciwko kandydaturze Belki. Dodał, że szczególnie dotyczy to klubu Lewicy. "Wydaje mi się rzeczą absolutnie nieprawdopodobną, aby klub Lewicy nie oddał swoich głosów na Marka Belkę, jako prezesa NBP" - zaznaczył Komorowski. Zapowiedział, że "dla pełnej świadomości, wiedzy" przeprowadzi rozmowy z klubami.

Po południu Komorowski rozmawiał z szefami wszystkich czterech klubów w Sejmie: Grzegorzem Schetyną (PO), Markiem Kuchcińskim (PiS), Stanisławem Żelichowskim (PSL) i Grzegorzem Napieralskim (Lewica).

Podczas popołudniowej konferencji marszałek powiedział, że jest zadowolony z przebiegu rozmowy z Żelichowskim; mówił też, że żadnych zastrzeżeń do kandydatury Belki nie zgłosił Schetyna. "Z panem Grzegorzem Napieralskim musieliśmy sobie parę kwestii wyjaśnić i mam nadzieję, że środowisko lewicowe stanie na gruncie tego, że ważniejsze są interesy państwa polskiego i centralnego banku niż wątpliwości natury czysto politycznej" - mówił.