Uważam, że to bardzo dobra kandydatura. Jest to wybitny specjalista, z ogromnym doświadczeniem naukowym, posiada doświadczenie w zarządzaniu. Jest obeznany w funkcjonowaniu międzynarodowych instytucji finansowych. Stanowisko, które obecnie piastuje, daje ogromną wiedzę, pozwala wyrobić sobie perspektywę i ogląd nie tylko sytuacji Polski, ale również w sytuacji międzynarodowej. To jest obecnie bardzo ważne" - powiedziała w rozmowie z PAP Zielińska-Głębocka.

"Nie jest to kandydatura polityczna. Mam nadzieję, że spotka się z poparciem w parlamencie" - dodała.

Członek Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński powiedział natomiast, że nie wypada mu się wypowiadać na temat konkretnych osób. "Dla mnie bulwersujący jest tryb działania. Nie widzę powodu, żeby powoływać prezesa przed wyborami. Powinien zrobić to prezydent, wybrany w powszechnych wyborach. Jest to decyzja, która burzy ducha praworządności" - zaznaczył.

Bratkowski ocenił, że "będzie to polityka wyważona"

Kandydatura Marka Belki na stanowisko prezesa NBP to dobra kandydatura, Belka jako szef NBP będzie dobrym prezesem i nie powinno być problemów we współpracy między Radą Polityki Pieniężnej a prezesem NBP - ocenia z kolei Andrzej Bratkowski z RPP. "To będzie dobry prezes, ma duże doświadczenie" - powiedział Bratkowski w czwartek w TVN CNBC.

Pytany o to, jaką politykę może prowadzić Belka jako prezes NBP, Bratkowski ocenił, że "będzie to polityka wyważona".

Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował w czwartek, że Marek Belka jest kandydatem na szefa Narodowego Banku Polskiego. W przyszłym tygodniu jego kandydatura będzie głosowana w Sejmie. Komorowski poinformował, że Belka zgodził się kandydować.

Marszałek zapowiedział, że jeszcze w czwartek odbędą się konsultacje z klubami parlamentarnymi w sprawie kandydatury Belki. Dodał, że tą sprawą zajmie się także sejmowa komisja finansów publicznych.