Maj to – obok lutego – jeden z dwóch najgorszych miesięcy tego roku dla warszawskiej giełdy. Licząc od początku maja, WIG20 spadł o 6,9 proc., a WIG o 6,3 proc. Wczorajsze wzrosty poprawiły sytuację w niewielkim stopniu.

Na plusie

Klienci TFI zareagowali jednak spokojnie. Większość towarzystw funduszy inwestycyjnych nadal obserwuje przewagę wpłat nad umorzeniami jednostek, tyle że nabywcy wydają mniejsze kwoty niż w ubiegłym miesiącu. Z deklaracji TFI wynika, że najchętniej wybierają fundusze bezpieczne. Ta tendencja utrzymuje się od kilku miesięcy.

– Część klientów zdecydowała się na początku miesiąca na konwersję środków do funduszy bardziej bezpiecznych, gotówkowych i obligacji. Nie obserwujemy jednak szczególnie dużych odpływów środków z funduszy – mówi Marcin Iwuć, dyrektor marketingu i komunikacji w ING TFI.

W ciągu trzech pierwszych tygodni maja klienci kupili w ING TFI, trzecim towarzystwie na rynku pod względem wartości aktywów, jednostki za 173 mln zł, a umorzyli za 131 mln zł. W porównaniu z kwietniem umorzenia znacząco nie wzrosły, za to o wiele bardziej spadły zakupy jednostek.

Również w PKO TFI pod koniec ubiegłego tygodnia saldo sprzedaży było dodatnie, choć sprzedaż była mniejsza niż w kwietniu.

– Nie obawiamy się wystąpienia ujemnego salda w PKO TFI ani w maju, ani w całym drugim kwartale – mówi Adam Johaniuk, dyrektor sprzedaży towarzystwa.

O dodatnim saldzie na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych mówi też czwarte na rynku Aviva Investors TFI.

Dobre nastroje panują też w mniejszych TFI. O przewadze wpłat nad umorzeniami mówią m.in. przedstawiciele BPH TFI. Firma deklaruje jednak, że trudno będzie jej powtórzyć wynik z kwietnia, kiedy przewaga wpłat nad umorzeniami wyniosła ok. 65 mln zł. O zdecydowanie dodatnim saldzie wpłat i umorzeń informuje też Idea TFI. Na koniec ubiegłego tygodnia mocno dodatnie saldo notowało też Quercus TFI.

Te sygnały świadczą, że branża TFI, mimo słabego miesiąca na giełdzie, ma szanse w tym miesiącu po raz 13. z rzędu zanotować przewagę zakupów jednostek nad umorzeniami.