Na warszawskim Okęciu powstanie nowy pięciogwiazdkowy hotel, centrum konferencyjno-wystawowe, biura. Władze portu lotniczego chcą także dokończyć podziemną stację kolejową i rozbudowę terminala, a także w pełni zintegrować stary terminal z nowym. Planowany jest też remont krzyżówki dwóch pasów startowych oraz dróg kołowania na płycie lotniska.

Jak wyjaśnił Marzec, port w ten sposób chce się przygotować do obsługi większej liczby samolotów i pasażerów podczas prezydencji Polski w UE w drugiej połowie 2011 r., mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. czy mistrzostw świata w siatkówce w 2014 r.

"Mamy zielone światło od UEFA. To znaczy, że jako jedyny port lotniczy w Polsce i na Ukrainie jesteśmy przygotowani do obsługi kibiców na Euro 2012" - powiedział Marzec.

Zapowiedział, że do Euro 2012 port lotniczy będzie mógł obsługiwać ponad 40 operacji lotniczych na godzinę, czyli o kilka więcej niż obecnie. Władze lotniska szacują, że ruch na Okęciu będzie rósł o kilka procent rocznie, z wyjątkiem 2013 r., kiedy ze względu na uruchomienie portu lotniczego w Modlinie nieznacznie spadnie.

Przepustowość lotniska powinna wystarczyć na 10 lat

"Planowana dla lotniska Chopina przepustowość powinna wystarczyć na 10 lat" - powiedział Marzec.

Inwestycje będą w sumie kosztowały ok. 1 mld 143,7 mln zł, z czego 581,5 mln zł lotnisko wyłoży ze środków własnych. Pozostała część będzie pochodziła m.in. z funduszy unijnych.

Ruch pasażerski na lotnisku Chopina zmniejszył się w 2009 r. o ok. 12 proc. w porównaniu do 2008 r. Władze lotniska tłumaczą to światowym kryzysem, który odbił się także na branży lotniczej. Jako dowód na wychodzenie z kryzysu przytaczają dane za pierwszy kwartał br., kiedy ruch pasażerski zwiększył się w porównaniu do pierwszego kwartału ub.r. o prawie 8 proc.

Zarząd szacuje, że w tym roku przychody lotniska wyniosą ok. 650 mln zł. Jednak ze względu na rosnące koszty, ostateczny wynik powinien być zbliżony do tego za 2009 r., kiedy zanotowano ok. 52 mln zł zysku.

W 2009 r. z lotniska Chopina skorzystało 8,3 mln pasażerów. Lata z niego 60 przewoźników do 123 miast na świecie. Dziennie z i do portu lotniczego odbywa się średnio 350 lotów.