W drugiej połowie czerwca Lotos ma przedstawić nową strategię rozwoju grupy, w której skoncentruje się na działalności poszukiwawczo-wydobywczej. Geonafta pasuje do strategii, więc niemal na pewno koncern zdecyduje się na jej kupno.

– Prowadzony proces zmierza w kierunku przejęcia pozostałego pakietu – przyznaje „DGP” Paweł Olechnowicz, prezes GL.

Decyzja o zakupie ma być podjęta w maju.

Koncern poprzez spółkę Lotos Petrobaltic jest już udziałowcem w AB Geonafta. Ma w niej 42 proc. akcji. Chce jednak 100 proc.

– Dziś mamy zbyt mały udział, by konsolidować aktywa spółki. Chcemy mieć też więcej do powiedzenia w zakresie nadzoru, rozwoju i zarządzania firmą – tłumaczy Paweł Olechnowicz.

Przeciwny przejęciu jest Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego „Petrobaltic”. Twierdzi, że to inwestycja bez przyszłości. Geonafta, która działa głównie na litewskim rynku naftowym, zagospodarowała mocno wyeksploatowane już złoża lądowe. Lotos zapewnia jednak, że spółka chce ubiegać się o nowe koncesje na morzu.

Mogą pojawić się też inne problemy. Nasze źródło na Litwie ostrzega, że większościowy współwłaściciel Geonafty, grupa Hermis Capital (HC), tonie w długach.

Pół roku temu upadłość ogłosiła już należąca do HC drukarnia Diena Media Print, zostawiając długi sięgające 47 mln litów (około 57 mln zł). Według Modestasa Keliauskasa, ekonomisty banku Snoras, HC może w każdej chwili stać się niewypłacalny i przypaść bankom, w których jest zadłużony.

– Oby się nie okazało, że Lotos będzie drugą polską firmą po Orlenie, która wpadnie w tarapaty na Litwie – mówi nam osoba znająca litewski rynek.

Wskazuje przy tym na niejasne transakcje, które prowadziła litewska spółka. Geonafta zainwestowała np. 45 mln litów w firmę Russian Oil Ventures Ltd zarejestrowaną na brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

– Uzyskanie informacji o niej, jej aktywności i działalności, jest praktycznie niemożliwe – dodaje.

Eksperci przyznają, że kupno Geonafty może być opłacalne, bo Hermes Capital gwałtownie potrzebuje pieniędzy. Z drugiej jednak strony radzą uważnie przejrzeć księgi spółki, by uniknąć niespodzianek.