Od wtorku nie kursuje część międzywojewódzkich pociągów InterRegio. We wtorek nie pojechało 48 pociągów, a w środę, czwartek i piątek po 46. PKP Polskie Linie Kolejowe nie zezwalają na ich wyjazd, ponieważ spółki nie porozumiały się co do spłaty zadłużenia Przewozów Regionalnych wobec PKP PLK. Tylko za ten rok dług wynosi ok. 106 mln zł, łącznie z zobowiązaniami za zeszły rok wynosi ok. 240 mln zł.

Przewozy Regionalne zapowiedziały w piątek, że wpłacą na konto zarządcy infrastruktury w dwóch transzach 28 mln zł; 10 mln zł - 7 maja, 18 mln zł - 14 maja. "Wywiązaliśmy się ze zobowiązania i przelaliśmy dzisiaj pierwszą część pieniędzy" - powiedział Olszewski.

PKP PLK wymaga od Przewozów Regionalnych, by regularnie płaciły zobowiązania

PKP PLK wymaga od Przewozów Regionalnych, by regularnie płaciły bieżące zobowiązania. Z umowy między spółkami wynika, że PKP PLK może żądać ograniczenia przewozów, jeżeli przewoźnik będzie zalegał ze spłatą bieżących faktur dłużej niż dwa miesiące; jeżeli będzie zalegał dłużej niż trzy miesiące, to PKP PLK mogą rozwiązać umowę.

Jak zapowiadał prezes spółki zarządzającej infrastrukturą Zbigniew Szafrański, jeżeli przewoźnik będzie regulował bieżące faktury, będzie można rozmawiać o rozłożeniu zeszłorocznych zaległości na raty.

Oznacza to, że jeśli PR zapłacą PKP PLK 28 mln zł, będą zalegać z płatnością bieżących faktur za okres krótszy niż dwa miesiące. Ustanie więc przyczyna wstrzymania kursów części pociągów należących do PR.

Rzecznik PKP PLK potwierdził dziś, że pieniądze rzeczywiście zostały wysłane na konto spółki. "Zgadza się, że jeżeli Przewozy Regionalne wpłacą 28 mln zł, to zejdą z należnościami poniżej dwóch miesięcy" - powiedział. Zastrzegł jednak, że ta wpłata dotyczy faktur za styczeń br., a 20 maja staną się wymagalne faktury za kwiecień, więc jeśli przewoźnik szybko nie dokona kolejnych wpłat, zadłużenie znów wzrośnie.

Przewozy Regionalne zostały wydzielone z Grupy PKP i przekazane samorządom 16 województw w grudniu 2008 r. Spółka wprowadziła do oferty międzywojewódzkie połączenia InterRegio wiosną 2009 r. Dziennie przewoźnik uruchamia ok. 3 tys. pociągów regionalnych i ok. 100 pociągów InterRegio (w tym 46 obecnie zawieszonych).