Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz grupa energetyczna Tauron podpiszą dziś umowę na budowę elektrowni gazowo-parowej – dowiedział się „DGP”.
Każda ze spółek będzie dysponować połową z 400 MW mocy. PGNiG chce wejść w ten sposób na rynek elektroenergetyki. Spółce zależy zarówno na wytwarzaniu energii, jak i na handlu hurtowym i detalicznym. Nowa elektrownia to także ważny projekt dla Taurona, któremu zależy na dywersyfikacji paliwowej źródeł wytwarzania.
Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na koniec 2013 roku.
Tauron ma już w Stalowej Woli niewielką, przestarzałą elektrownię węglową. Zastąpi ją blok, który – według szacunków – ma zużywać około 500 mln m sześc. gazu rocznie. To ponad 3 proc. rocznego zapotrzebowania na gaz ziemny w całym kraju.
Stalowa Wola to jeden z trzech głównych projektów elektroenergetycznych PGNiG. Spółka zaangażowana jest również, wspólnie z Energą i Lotosem, w projekt elektrowni gazowej w Gdańsku (200 MW). Prowadzi też rozmowy z Orlenem i GDF Suez w sprawie wspólnej inwestycji w elektrownie w Płocku i Włocławku.
Tauron na projekty związane z wytwarzaniem energii do 2020 r. wyda 29,3 mld zł. Grupa planuje zbudowanie w sumie ponad 3 GW nowych mocy.
md