Wspólnie z Home Broker sprawdziliśmy ofertę najtańszych mieszkań deweloperskich dostępnych w największych miastach.

Oczywiście, biorąc pod uwagę cenę 1 metra kwadratowego mieszkania, najtańsze zwykle są lokale o największych powierzchniach, przekraczających 100 metrów kwadratowych. Jednak aby kupić taki lokal, trzeba dysponować kwotą ok. 500–600 tys. zł, więc jest to oferta dla nielicznych. Także banki nadal bardzo niechętnie finansują zakup tak dużych mieszkań. W naszym zestawieniu więc skupiliśmy się na mniejszych mieszkaniach 1-, 2 - i 3-pokojowych.

– Widać wyraźnie, że różnica w cenach między Warszawą a innymi dużymi miastami wyraźnie się zmniejszyła – mówi Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Z naszego zestawienia wynika wręcz, że mieszkania w innych dużych miastach bywają droższe niż w Warszawie. W Krakowie najtańsza dostępna na rynku kawalerka kosztuje 216 tys. zł, a w stolicy i Poznaniu – nieco poniżej 200 tys. zł. We Wrocławiu i Trójmieście ceny najtańszych lokali zaczynają się od 160–170 tys. zł.

Także pod względem dwupokojowych mieszkań Warszawa nie jest najdroższa. W Poznaniu najtańsze dostępne mieszkanie dwupokojowe kosztuje prawie 272 tys. zł, a w stolicy oferty rozpoczynają się od 264 tys. zł. Nieco taniej jest w Krakowie. Zdecydowanie najtańsze jest Trójmiasto, gdzie w ofercie deweloperów są lokale dwupokojowe za 185 tys. zł. Za mieszkanie trzypokojowe zapłacimy tam 291 tys. zł. W tej kategorii najdrożej jest w Warszawie, gdzie na taki zakup trzeba wydać co najmniej 350 tys. zł.