W przypadku nieudanych aukcji lub przetargów, resort skarbu będzie mógł w kolejnych podejściach obniżać o 15 proc. cenę wywoławczą spółek Skarbu Państwa. Szef resortu skarbu Aleksander Grad zapowiada wejście w życie rozporządzeń, które to umożliwią.

"W drugim tygodniu maja wejdą w życie rozporządzenia, które dotyczą aukcji i przetargów. W przypadku braku rozstrzygnięć przetargu lub aukcji, resort skarbu będzie mógł w kolejnych podejściach obniżyć pierwotną cenę wywoławczą spółki o 15 proc. Cena wywoławcza nie może być jednak niższa od wartości księgowej akcji" - powiedział PAP szef resortu skarbu.

Dodał, że nowe przepisy będą dotyczyły również analiz przedprywatyzacyjnych. "Chodzi o to, by nie powtarzać po raz kolejny pewnych prac - analizy prawnej i wyceny spółek" - wyjaśnił minister.

Podkreślił, że statystyki pokazują wyraźnie, że na 100 projektów prywatyzacyjnych 60 kończy się sukcesem, a 40 nie. "Trzeba ponawiać ten proces. Na aukcjach są często zbywane firmy, których przez lata nikt nie próbował sprzedawać, albo było to bardzo trudne. Mimo prostych procedur i przejrzystości procesu, jakim jest aukcja, rynek nie odpowiadał na proponowane przez nas ceny. Zobaczymy, jak zareaguje on przy pewnych korektach" - zaznaczył Grad.

Ponad 15 mln zł wyniosły przychody ze sprzedaży akcji lub udziałów Skarbu Państwa w drodze aukcji od początku roku do końca marca. W 2009 roku było to około 54,6 mln zł.

Prywatyzację w drodze aukcji umożliwia nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z grudnia 2008 r., dzięki której inwestorzy mogą kupować całe spółki, a nie - jak wcześniej - do 10 proc. udziałów w niej.

W ubiegłym roku MSP ogłosiło aukcje dla 54 spółek, z czego udało się sprzedać 10. Chodzi m.in. o Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Łodzi, Kopalnię i Zakład Wzbogacania Kwarcytu Bukowa Góra, Przedsiębiorstwo Elektryfikacji i Robót Instalacyjnych Eltor - Warszawa oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego "Mińsk Mazowiecki".

Do końca marca 2010 r. resort skarbu prowadził w trybie aukcji prywatyzację 23 spółek. Wyłoniono inwestorów dla dwóch podmiotów. MSP sprzedało za 11 mln zł należące do niego udziały Przedsiębiorstwa Hotelarskiego "Kujawy-Zajazd Polski" we Włocławku oraz Katowickie Przedsiębiorstwo Geologiczne za ponad 4,1 mln zł.