"Godzina dla Ziemi" jest globalną inicjatywą Światowego Funduszu na Rzecz Natury - WWF - mającą służyć walce z ociepleniem klimatu. Oczekuje się, że w tym roku będzie obchodzona w ponad 120 krajach i terytoriach na całym świecie. Z tej okazji Parlament Europejski wyłączy światło we wszystkich budynkach na jedną godzinę. W Warszawie zgasną światła m.in. w Pałacu Kultury i Nauki.

"Godzina dla Ziemi" rozpocznie się o 20.30 27 marca. Parlament Europejski zdecydował, że dwukrotnie zwiększy swój wkład w walkę z nadmiernym zużyciem energii, dlatego wyłączy światło także w 26 marca.

W Polsce w akcje zaangażuje się m.in. Warszawa. W weekend na godzinę zgasną światła charakterystycznych dla miasta obiektów i budynków, w tym Pałacu Kultury i Nauki, wszystkie mosty, wiele kościołów, hoteli, Zamek Królewski oraz Kancelaria Prezydenta i Premiera. W Parku Świętokrzyskim pod PKiN odbędzie się happening zorganizowany przez WWF. Gościem specjalnym będzie Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mieszkańcy Warszawy, którzy przyjdą na happening ze swoją żarówką otrzymają energooszczędną świetlówkę. Świetlówki będą rozdawane przez gwiazdy, które włączają się w walkę ze zmianami klimatycznymi.

„Warszawa wspiera WWF od początku. W tym roku potwierdzamy swoje zaangażowanie w akcję, wyłączając kilkadziesiąt miejskich budynków.– mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz - Dla nas najważniejszy jest wymiar edukacyjny „Godziny dla Ziemi” WWF. Stolica Polski – obok innych miast polskich i zagranicznych da kolejny sygnał, że ochrona środowiska jest dla nas ważna, że Warszawa jest ekologiczna.”

Gotowość udziału w tegorocznej „Godzinie dla Ziemi” WWF zadeklarowało już 60 znanych osób – dziennikarzy, aktorów i muzyków, które zgaszą światło w swoich domach, a także władze 29 miast, w tym 14 wojewódzkich.

Celem „Godziny dla Ziemi” WWF jest demonstracja jedności, determinacji i wiary w to, że świat potrafi zjednoczyć się, by sprostać największemu wyzwaniu naszych czasów czyli zmianom klimatu. Pierwszy raz akcja WWF “Godzina dla Ziemi” odbyła się w 2007 roku w Sydney.Ponad 2 miliony domów w tym mieście wyłączyło wtedy światło na godzinę. Od tego czasu z roku na rok akcja WWF nabiera rozmachu.

źródło :http://wwf.pl/godzinadlaziemi/