ROZMOWA

ROBERT PIĄTEK:

Czym się dokładnie zajmują pana ludzie?

TADEUSZ ZYGMUNT*:

Zajmujemy się koordynacją procesu przygotowania bezpiecznego Euro 2012. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu jest doskonała współpraca pomiędzy wszystkimi partnerami zaangażowanymi w przygotowania do turnieju. Pracujemy na co dzień z kilkudziesięcioma interesariuszami. Znajdują się wśród nich podmioty związane z szeroko pojętą kwestią bezpieczeństwa, jak: MSWiA, policja, Straż Graniczna, MON, ABW, Centrum Antyterrorystyczne i wiele innych. Ważnym partnerem jest oczywiście także UEFA oraz spółka Euro 2012 Polska Sp. z o.o. Kluczowa także jest rola miast gospodarzy, czyli Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Ile osób liczy pana zespół?

W sumie pięć. Wszystkie są doświadczonymi specjalistami w kwestiach bezpieczeństwa, w których umownie wyróżniamy dwie kategorie: łagodniejszą – czyli safety, i twardszą – czyli security. Ekspertem w tej drugiej jest przykładowo Stefan Dziewulski, który przez wiele lat zajmował się bezpieczeństwem publicznym w strukturach Komendy Stołecznej i Komendy Głównej Policji, a także by dyrektorem ds. bezpieczeństwa w stołecznym klubie Legia Warszawa. Jeśli chodzi o safety, mamy znakomitego fachowca, jakim jest dr Dariusz Łapiński, który współpracuje z kibicami i wybranymi instytucjami samorządowymi oraz pozarządowymi w realizacji projektów kibicowskich. Ich celem jest wprowadzenie w Polsce rozwiązań mających na celu dokonanie zmian w zakresie standardów i kultury kibicowania. Darek organizował między innymi Ambasady Kibiców podczas Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii.

Ile wyniesie całkowity budżet zabezpieczenia Euro 2012?

Szacuje się, iż koszt całości przygotowań Polski do Euro 2012 wyniesie około 80 miliardów złotych – lwia część tych środków zostanie zainwestowana w rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej, stadionowej i lotniskowej. Musimy pamiętać o tym, iż organizacja turnieju to dla kraju szansa na ogromy skok cywilizacyjny, na przyspieszoną modernizację. Jeśli chodzi o przygotowania w obszarze bezpieczeństwa, oceniamy, iż nakłady na inwestycje (ponad 30 projektów) i kwestie organizacyjne (ponad 60 projektów) związane z tym tematem wyniosą ponad 650 mln złotych.