Czy wybierając między polisą zdrowotną a abonamentem medycznym, należy kierować się innym kryterium niż cena?
EKSPERT RADZI
PROBLEM CZYTELNIKA
WYJAŚNIENIE
Polisy zdrowotne, które oferują towarzystwa ubezpieczeniowe, działają na podobnej zasadzie jak abonamenty, oferowane przez prywatne placówki medyczne. Na podstawie numeru klienta oraz plastikowej karty, mamy możliwość korzystania z usług medycznych, które zapewnia nam polisa lub abonament.
Najistotniejsze różnice widać w dostępności placówek. Ubezpieczyciele najczęściej mają podpisane umowy z kilkunastoma firmami, które świadczą usługi medyczne, oraz placówkami publicznymi. Daje to klientowi swobodę w wyborze placówek, a także pewność, że wizyta odbędzie się szybko, ponieważ duża liczba przychodni jest równoznaczna z większą liczbą dostępnych lekarzy. Dodatkowo część ubezpieczycieli przewiduje możliwość skorzystania z dowolnej placówki i refunduje koszty usługi, na podstawie rachunków. Ma to szczególne znaczenie, w przypadku gdy klient dużo podróżuje po Polsce. Dzięki temu może liczyć na zwrot kosztów leczenia zawsze wtedy, gdy w pobliżu miejsca, w którym aktualnie przebywa, nie ma certyfikowanej placówki ubezpieczyciela.
Dlatego na abonamenty medyczne najczęściej decydują się pracodawcy z dużych miast. Polisy zdrowotne są popularne wśród klientów indywidualnych, szczególnie z mniejszych miast.
Musimy pamiętać o tym, że firmy abonamentowe zapewniają nam przede wszystkim leczenie ambulatoryjne. Do takich świadczeń zaliczamy wizyty u lekarzy specjalistów, badania diagnostyczne oraz drobne zabiegi chirurgiczne. W tym przypadku niektórzy ubezpieczyciele do świadczeń ambulatoryjnych włączyli także hospitalizację.
Dla wielu klientów głównym kryterium podczas wyboru prywatnej opieki zdrowotnej jest cena. W obu przypadkach cena jest uzależniona od zakresu świadczeń zdrowotnych. Przy polisach zdrowotnych na wysokość składki ma jeszcze wpływ płeć, wiek oraz stan zdrowia.