Jestem właścicielem małej firmy. Zdarzają mi się problemy z nieterminowymi rozliczeniami kontrahentów. Słyszałem, że receptą na niesolidnych płatników mogą być usługi faktoringowe. Chciałbym zacząć z nich korzystać. Jakie są podstawowe różnice między ofertą banku a firmy faktoringowej? Czy różnią się koszty? Procedury? Zakres usług?
EKSPERT RADZI
Faktoring jest oferowany zarówno przez banki, jak i firmy faktoringowe. W przypadku banków mających w swojej ofercie profesjonalne rozwiązania faktoringowe, jak na przykład Bank Millennium, usługi faktoringowe świadczone są poprzez wyspecjalizowane departamenty.
Zajmują się one sprzedażą produktów oraz obsługą rozliczeniową klientów w oparciu o zaawansowane rozwiązania informatyczne automatyzujące procesy i ułatwiające kontakt z bankiem.
Zakres i jakość usług oferowanych przez banki i firmy faktoringowe są zbliżone. Oczywiście jedynie niektóre firmy faktoringowe i banki mają w swojej ofercie pełny wachlarz produktów faktoringowych i mogą – tak jak nasz bank – zaoferować przedsiębiorcom faktoring niepełny, pełny z ubezpieczeniem, faktoring samorządowy i wymagalnościowy, inkaso płatności bądź faktoring odwrotny w wielu odmianach.
Pod względem kosztów faktoringu także nie występują znaczące różnice, choć banki wyceniają od razu cały pakiet produktów, z których korzysta klient, co może powodować, że cena faktoringu może być w niektórych przypadkach relatywnie niższa niż ta, jaką można uzyskać w firmie faktoringowej.



To, co różni rozwiązania dostępne w obydwu typach instytucji, to po pierwsze, szybkość przekazywania klientom środków z tytułu dyskontowanych faktur. Ze względu na to, że zazwyczaj klienci banków mają w nich swoje rachunki bankowe, przepływ pieniądza odbywa się bez zbędnych opóźnień – dzisiaj wykup, dzisiaj pieniądze, co jest bardzo istotnym elementem z punktu widzenia zarządzania płynnością. W przypadku firm faktoringowych wypłaty środków, które są dokonywane z banku do banku, wpływają do klienta po prostu później.
Po drugie, zabezpieczenia. W banku, w większości przypadków – poza pełnomocnictwem do rachunku bankowego – jedynym zabezpieczeniem faktoringu jest wierzytelność, która stanowi podstawę faktoringu. Żadnych weksli ani innych twardych zabezpieczeń.
Po trzecie, faktoring w banku to automatyczny dostęp do innych produktów z szerokiej palety usług finansowych i możliwość łączenia ich – w zakresie przepływów, rozliczeń i zarządzania środkami – właśnie z faktoringiem, co czyni całość kompleksowym rozwiązaniem dostosowanym do bieżących potrzeb każdego klienta. Dodatkowo, rozległa sieć oddziałów banku pozwala łatwo, tanio i szybko dostarczyć do banku niezbędne dokumenty i korespondencję papierową.