Dobra wiadomość dla największych przedsiębiorstw – Ministerstwo Gospodarki ogłosi nabór wniosków na dotacje inwestycyjne w programie Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Chodzi o Działanie 4.5, które jest adresowane głównie do inwestorów zagranicznych.

Z naszych informacji wynika, że w tym tygodniu zostanie opublikowana nowelizacja rozporządzenia o przyznawaniu unijnego wsparcia w PO IG. MG czekało z rozpoczęciem naborów właśnie na tę zmianę prawa. Wprowadza ona szereg usprawnień w dostępie do unijnych pieniędzy.

W tym roku resort gospodarki planuje przeznaczyć na wsparcie dużych inwestycji ok. 300 mln euro, czyli prawie 1,2 mld zł. To mniej niż rok temu, kiedy do podziału było 2,1 mld zł. Jednak pula unijnego wsparcia na 2009 rok nie została cała wyczerpana. Nie rozeszło się ok. 400 mln zł dotacji dla kluczowych dla gospodarki inwestycji przemysłowych o wartości powyżej 160 mln zł. W ubiegłym roku dotacje na takie przedsięwzięcie (100 mln zł) dostał tylko Fiat na budowę nowej fabryki silników.

Zdaniem ekspertów małe zainteresowanie tym rodzajem wsparcia było spowodowane kryzysem gospodarczym.

– W tym roku sytuacja będzie inna. Ożywienie gospodarcze spowoduje, że firmy będą chętniej inwestowały i szukały środków publicznych na wsparcie swoich projektów – ocenia Michał Turczyk z Zespołu Dotacji i Ulg Inwestycyjnych w Delloite.