Wiosna to idealny moment na założenie własnej działalności gospodarczej. Zwłaszcza gdy nie dysponujemy dużymi oszczędnościami, a chcielibyśmy spróbować sił we własnym biznesie. Jest bowiem mnóstwo rodzajów działalności, które nie dość, że są tanie, to popyt na nie wyraźnie rośnie właśnie w miesiącach letnich.

Do takich biznesów należą bary z daniami na wynos czy lodziarnie, na które wystarczy 20 tys. zł oszczędności.

– Nie potrzeba lokalu o dużej powierzchni, co przekłada się na niskie koszty wynajmu, wyposażenia i zakupu towaru – zauważa Joanna Cabaj-Bonicka z Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych.

Tanie kręcenie lodów

Wynajęcie lokalu o powierzchni 5–10 mkw. to koszt około 1–15 tys. zł miesięcznie. Do tego trzeba doliczyć wydatki na zakup urządzeń. Te w przypadku automatów do lodów są obecnie niższe średnio o 10 proc. niż przed rokiem. Powodem jest spadek kursu euro oraz ostra konkurencja wśród dostawców.

Automat do lodów dwusmakowych można kupić na rynku wtórnym za 20–25 tys. zł. Koszt nowego urządzenia to wydatek rzędu 14 tys. euro (56 tys. zł).

– Jeśli budka ma być otwarta tylko w sezonie letnim, wystarczy automat do lodów jednosmakowych, który kosztuje ok. 11 tys. zł – mówi Maciej Rogowski z firmy Lidia Rogowska Automaty do Lodów. Jego zdaniem nie należy się obawiać używanych urządzeń.

– Żywotność automatów do lodów jest przewidziana na około 20 sezonów. Zakup sprzętu 2-, 3-letniego nie stanowi więc żadnego ryzyka. Pod warunkiem że postawimy na markowe urządzenia. A największym zaufaniem cieszą się automaty amerykańskiej firmy Taylor, włoskiej – Carpigiani czy japońskiej – Nissei.

Koszty inwestycji spadną, gdy sprzęt zostanie wynajęty. Automat o wydajności 25 litrów na godzinę to wydatek około 3–3,5 tys. zł miesięcznie.